Print  |  close
فراخوان-قطعنامه و اطلاعیه شماره یک کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه

فراخوان-قطعنامه و اطلاعیه شماره یک کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه


اطلاعیه شماره یک کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه ٨٨

به مناسبت روز جهانی کارگر، اول ماه مه یازده اردیبهشت بنا به فراخوان تشکل های مستقل جنبش کارگری ایران که خواسته ها و مطالبات کارگران ایران در آن قید شده بود،امروز جمعه ، ساعت ۵ عصر، با حضور تعداد زیادی از کارگران ، فعالین کارگری، خانواده های کارگران و مردمی که بنا به فراخوان در محل پارک لاله و در اطراف میدان آب نمای آن تجمع کرده بودند، مراسم روز جهانی کارگر و حضور برای اصرار بر خواسته های کارگران مندرج در فراخوان و قطعنامه ی آن انجام گرفت.
نیروهای امنیتی که از روزهای قبل با احضار، تماس های تلفنی دائم، و تعقیب کارگران و فعالین کارگری قصد ایجاد رعب و وحشت برای ممانعت از برگزاری مراسم را داشتند، امروز در پوشش نیروهای انتظامی و تعداد زیادی نیروهای لباس شخصی اطلاعاتی، از ساعت ها پیش در محل پارک لاله مستقر شده بودند.


از طرفی نیروهای حراست برخی شرکت ها و کارخانه ها از جمله شرکت واحد- نیز در تجمع حضور داشتند تا با شناسایی کارگران فعال آن واحد کارگری، آنان را به نیروهای امنیتی معرفی کنند.همچنین نیروهای اطلاعاتی به طور گسترده از شرکت کنندگان در مراسم فیلم برداری میکردند.
حضور گسترده ی شرکت کنندگان در مراسم خشم نیروهای امنیتی که تمام تلاش خود را کرده بودند تا مراسم شکل نگیرد را برانگیخت.


بلافاصله پس از شروع مراسم و در حالی که شعارهای "زنده باد جنبش کارگری!" و "کارگر اتحاد اتحاد!" سر داده شد، نیروهای امنیتی افسار گسیخته و خشمگین به جمعیت شرکت کننده حمله ور شدند. بسیاری از مردم با باتوم و شوک الکتریکی مورد هجوم قرار گرفتند. برخی را چند نفره مورد محاصره قرار دادند و با کتک و ضربات باتوم به زمین انداخته و با فحش و ضربات پیاپی مشت و لگد به انان حمله ور شدند. پلیس نوعی گاز سرفه آور و سوزاننده ی چشم در اطراف میدان آب نما پراکند.
بعضی از مردم به درگیر شدن با گروه حمله کننده که قصد دستگیری آنان را داشت پرداختند. تعداد کثیری از این نیروها با هجوم گروه های چند نفره، اقدام به پراکنده کردن خانواده های حاضر در محل و بسیاری از شرکت کنندگان کردند.


شمار بسیاری از کارگران و شرکت کنندگان در مراسم، پس از ضرب و شتم و در مورد تعداد زیادی با کوبانیدن سر و صورتشان به دیواره و نرده های اطراف حوض و خونین کردن انان، دستگیر شدند.


نیروهای امنیتی حتی پس از حمله ی گسترده به شرکت کنندگان، در خارج ار پارک لاله، و در خیابان های اطراف تعداد زیادی از مردم را بازداشت کردند.
در خلال این مراسم بیش از یکصد و پنجاه نفر از زن و مرد و رده های سنی جوان تا سالمند- با وحشیانه ترین روش ها دستگیر شده اند و اکنون در بازداشت به سر میبرند.


کمیته ی برگراری مراسم اول ماه مه سال ٨٨ ضمن آفرین و تبریک به جنبش کارگری ایران برای این موفقیت بی نظیر برای برگزاری مراسم مشترک توسط گروه های مختلف کارگری، و با قلمداد این حرکت مشترک و متحدانه به عنوان نقطه ی عطفی در مبارزات جنبش کارگری ایران، و ضمن اعلام شکست تلاش های حاکمیت برای جلوگیری از این حرکت متحدانه، مراتب تنفر و انزجار خود را از سرکوب وحشیانه ی مراسم امروز اعلام میدارد و ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی و وحشیانه خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی دستگیر شدگان می باشد.تهران پارک لاله- یازده اردیبهشت


کمیته ی برگزاری مراسم اول ماه مه ٨٨فراخوان و قطعنامه کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه

 

دعوت به مراسم روز جهانی كارگر

كارگران! برای دفاع از حقوق انسانی خود و برخورداری از یك زندگی بهتر، دوشادوش هم در مراسم روز جهانی كارگر شركت كنیم .

 

تاریخ : روز جمعه 11 اردیبهشت ماه 88 ساعت : 17

مكان : تهران خیابان كارگر، داخل پارك لاله میدان آب نما

 

اول ماه مه- ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگرگرامی باد! ما کارگران ایران، امروز یک پارچه و متحد، مطالبات زیر را به عنوان حداقل خواسته های خود فریاد می زنیم و خواهان تحقق فوری این مطالبات هستیم:

۱- تأ مین امنیت شغلی برای همه کارگران و لغو قراردادهای موقت و سفید امضا و برچیده شدن فرم های جدید قرارداد کار.

۲- حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، خط مرگ تدریجی است! حداقل دستمزد کارگران باید توسط نمایندگان واقعی و تشکل های مستقل کارگری تعیین گردد.

۳- برپایی تشکل مستقل کارگری، اعتصاب و اعتراض و تجمع حق مسلم ماست!

۴ - دستمزدهای معوقه باید بدون عذر و بهانه پرداخت گردد!

۵- اخراج و بیکارسازی کارگران باید متوقف گردد!

۶ - حقوق زنان و مردان درتمامی شئون اقتصادی اجتماعی باید برابرباشد.

۷- بازنشستگان باید ازیک زندگی مرفه و بدون دغدغه اقتصادی برخوردارشوند.

۸ -کارگران با معلمان ( کارگران فکری) ، پرستاران وسایراقشارزحمت کش جامعه متحدند و ازمبارزات آنان پشتیبانی می کنند.

۹ - ازاعتراضات و خواسته های کارگران فصلی و ساختمانی قاطعانه پشتیبانی می کنیم.

۱۰-کارکودکان غیرانسانی و استثمارگرانه است. ما با فعالین لغو کارکودک هم سنگرهستیم.

۱۱- منصوراسانلو، ابراهیم مددی و دیگرکارگران زندانی باید بدون قید و شرط آزاد گردند و تعقیب های قضایی علیه دیگرکارگران باید فوراً پایان پذیرد.

۱۲- ما خود را متحد با جنبش های اجتماعی دیگرمانند دانشجویان و زنان می دانیم.

۱۳- ما ازکارگران مهاجرمانند کارگران افغانی ، به عنوان بخشی ازهم طبقه ای های خود ، قاطعانه پشتیبانی می کنیم.

۱۴- ضمن تشکرازحمایت های جهانی ازکارگران ایران، ما کارگران ایران، خود را متحد با دیگرکارگران جهان می دانیم.

۱۵- اول ماه مه، باید تعطیل رسمی گردد و هرگونه ممنوعیت و محدودیت برگزاری مراسم این روزملغی گردد.

زنده باد همبستگی بین المللی طبقه کارگر !

۱ مه ٢٠٠۹ - ۱۱ اردیبهشت ۱۳٨٨ کمیته برگزاری مراسم اول ماه مه:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه- اتحادیه آزاد کارگران ایران- هیأت مؤسس بازگشایی کارگران نقاش و تزیئنات ساختمان- کانون مدافعان حقوق کارگر- شورای همکاری فعالین و تشکل های کارگری (کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های آزاد کارگری- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری- شورای زنان- جمعی از فعالین کارگری)