Print  |  close
گرامی باد یاد وخاطره سرخ رفیق سربدار حسین ( احمد اف ) خاوری

بیاد رفیق حسین خاوری

 

با خبر شدیم که در ماه گذشته رفیق حسین خاوری در اثر سکته قلبی در شهر کرمانشان درگذشت. رفیق حسین از شرکت کنندگان در مبارزه مسلحانه سربداران و قیام آمل بود. رفیق حسین (با نام مستعار احمد اف) از جوانان انقلابی و جسوری بود که پس از انقلاب 1357 جذب صفوف اتحادیه کمونیستهای ایران شد.

با لشکر کشی خمینی در سال 1358 رفیق حسین به صفوف تشکیلات پیشمرگه زحمتکشان پیوست. او به خاطر جسارت و پایداری اش مسئول انفجارات و یکی از مسئولین آموزش نظامی در تشکیلات پیشمرگه زحمتکشان در کردستان بود. طی سالهای 59 58 در کنار رفقای جانباخته ای چون حسن امیری، پیروت محمدی و رسول محمدی در نبردهای مسلحانه کردستان شرکت کرد.

 

در اواخر تابستان 1360، با آغاز تدارکات مبارزه مسلحانه در شمال، رفیق حسین جز اولین دسته از رفقایی بود که به جنگلهای اطراف آمل اعزام شد. حضور وی در صفوف سربداران مانند بسیاری از رفقای دیگر که از تجارب نظامی گرانقدری برخوردار بودند نقطه قوتی مهم محسوب می شد. احمد اف بارها در ماموریتهای خطرناک و نبردهای مختلف از خود هشیاری، سرعت عمل، و جسارتی فراموش نشدنی به نمایش گذاشت. او بیباکانه در قیام آمل شرکت جست؛ تا آخرین لحظات با استواری تمام به نبرد با دشمن پرداخت و در لحظات حساس به یاری رفقای زخمی شتافت و با تن دادن به خطر آن رفقا را از تیررس دشمن دور کرد.

هنگام عقب نشینی قوای سربداران احمد اف نتوانست خود را به رفقای دیگر برساند. او به خانه ای پناه برد. اهالی آن خانه با جان و دل به حفاظت از او پرداختند. احمد اف همان رفیقی است که در کتاب "پرنده نوپرواز" به او اشاره شده است. "رفيق كرد ديگری هنگام عبور از جاده به خانه ای پناه برد. اهالی خانه سريعا دست بكار شدند. اسلحه اش را مخفی كردند. او را به حمام بردند. ريشش را تراشيدند و برای حفظ ظاهر رختخوابی برايش پهن كردند و او را در آن خواباندند و دو سه روز نزد خود نگهداشتند. سپس با درست كردن پوشش مناسب با ماشين شخصی خودشان وی را به تهران رساندند، پول كافی در اختيار وی نهادند و به او گفتند هر موقع كه خواستی برگرد اسلحه ات را تحويل بگير."

 

خوشبختانه هویت رفیق حسین هیچگاه برای دشمن مشخص نشد. راز داری رفقائی چون اصغر امیری و حسن امیری زیر شکنجه های قرون وسطائی نقش تعیین کننده ای در حفظ رفیق حسین داشت. رفیق حسین علیرغم دشواریهای فراوان زندگی طی این سالها به آرمانهایش وفادار بود.

ما درگذشت این رفیق را به خانواده، دوستان و رفقایش تسلیت می گوییم . بدون شک خدماتی که او به امر انقلاب کرد فراموش نخواهد شد و یاد و خاطره مبارزات او همواره در تلاشهای ما برای ساختن جهانی عاری از ستم و استثمار زنده است.

 

 

خرداد ماه سال 1387

 

حزب کمونیست ایران ( مارکسیست لنینیست مائوئیست)