Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 Türkçe   شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ برابر با ۲۹ آوريل ۲۰۱۷                    
 
Trkiye: elişkiler Patlama Noktasına Ulaştı

Trkiye: elişkiler Patlama Noktasına Ulaştı

July 21, 2016. A World to Win News Service. By Ishak Baran.

15 Temmuz gecesi, Trk silahlı kuvvetlerinin eşitli kesimlerinin darbe girişimine kalkışmasıyla siyasi iktidar iin şiddetli bir kapışma ansızın infilak ederek meydana dkld. Ertesi gnn seyri epey ilerleyene kadar, Trkiyede iktidarın tam kimin elinde olduğu NATOnun ikinci byk ordusunu da kimin kumanda ettiği meselesi berrak olmaktan hayli uzak bir meseleydi. Darbe girişimini derhal takiben, Erdoğan rejimi yaygın ve kesif bir bastırma, kendi iktidar mevzilenmesini pekiştirme ve kendi İslamist gndemini ve blgesel ihtiraslarını ilerletme iin yoğun bir seferberliğe koyuldu.

lkedeki siyasi yapının birdenbire paralanmaya srklenmesi btn dnyada şok dalgaları yarattı. Trkiyedeki infilak, ilk nazarda rakip İslamist gruplar arası bir ihtilaf olarak grnen, dolaysız bir n tezahr halinde yansıdıysa da, aslında bunun temel kkleri btn Ortadoğuda uzun zamandır iten ie şiddetlenmekte olan elişkilerde, zellikle de bir cephede Batı emperyalizmi, diğer cephede de siyasi İslamcılık olmak zere giderek kızışan atışmada yatmakta ve bunların zemininden krklenmektedir. Moskovadan Washingtona ve hem Avrupa Birliği hem de NATO dzeyinde, dışişleri bakanları alelacele olağanst toplantılara ağrılırken, belli başlı aktrlerin  temsilcileri endişe iinde bu aniden patlak veren siyasi belirsizlik ve kargaşa ile nasıl baş edebileceklerini kestirebilme telaşı iindeydiler.

 

Darbe gleri, genel kurmay başkanını, st dzeyde generaller ve amiralleri tutuklayarak onları darbeyi desteklemeye zorladılar. Otoritesi ve işlevini feshedilmiş gstermek zere parlamentoyu bombalayıp askeri kuşatma altına aldılar. Ve dahası, Trkiyenin cumhurbaşkanı ve iktidar partisi AKPnin nderi Recep Tayyip Erdoğanı hedefleyen darbe gleri, kendisinin kaldığı tatil otelini bombaladığında,  Erdoğan kıl payı sıvışarak hayatını zor ktek kurtarabildi.

 

Devlet televizyon kanalı darbeci askerler tarafından ele geirildikten sonra canlı yayında okunan bildiride, kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanıtan darbeciler, devlet ynetimine el koyduklarını ve anayasal dzeni, insan hakları ve zgrlklerini, hukuk devletini, ve zedelenen gvenliği yeniden tesis etmek maksadıyla ynetime el koyduklarını aıkladılar. Okunan tebliğe gre bu mdahale, Erdoğanın baş edemediği sorunlar yznden, İŞİDin bombalı saldırıları ve daha da nemlisi PKKnin silahlı muhalefet eylemleri karşısında kanun ve nizamı yeniden tesis etmek iin gerekliydi.  Fakat erkenden fark edilir hale geldi ki, darbeciler ordu ve polis kuvvetlerinin, hakim sınıfların yeterli bir kısmını, Erdoğan rejimiyle arası kıyasıya aık olan siyasi partilerin desteğini kazanamamışlar, halk kitlelerini harekete geirip sokaklara seferber etmeye muvaffak olamamışlardı.

 

Bunun neticesinde, yrtme organları yapısı ierisinde başta hakim olan tehlikeli dağınıklığın ve başıbozuk belirsizliğin stesinden gelmek, ancak iktidar yapısından bazı nemli elemanların ve bazı sadık askeri nderlerin Erdoğanın etrafında toparlanması ile, darbecilerin zayıflıklarından faydalanabilecek ve onlara karşı direniş rgtleyebilecek dirayete sahip bir merkezin oluşturulmasından sonra mmkn oldu. Erdoğan, darbecilerin savaş jetleri, gklerde kol gezerken uakla İstanbula ulaşma tehlikesini gze aldı, cep telefonuyla televizyon kanallarına bağlanıp darbeye karşı sokaklara dklmeleri, darbeci birliklerle mcadele etmeleri iin taraftarlarına ağrı yaparak i savaşın eşiğine gidecek kadar gz kara olduğunu beyan etmiş oldu. lkedeki 85 000 camiye işaret verildi, normal koşullarda ezan okumak iin kullanılan hoparlrlerden, imanı btnlere kendilerini feda ederek rejimi savunmak, demokratik seimle iktidara gelmiş kendi hkmetlerine karşı yapılan saldırıyı geri pskrtmek  zere kutsal vazifeyi stlenme seferberliğine ağrılar camilerden aralıksız tekrarlandı.

 

Erdoğan gstermiş oldu ki, belli başlı şehirlerde yoksullar ve orta sınıflardan yeterince byk sayıda insanı o vakte kadar hakim sınıfların seklerizm yaftası altında iktidar srdkleri Trk siyaset sahnesinde başlı başına bir değişim kavşağı olan 2002/2003te iktidara gelişinden bu yana AKPnin giderek siyasi zaptı altına aldığı bu kesimleri etkin lde harekete geirebilmektedir.

Erdoğanın rejim taraftarlarına yaptığı karşı koyma ağrısının başarısı bu siyasi kapışmanın seyrinde yn değişiminin başlangıcına işaret ediyordu. Rejime sadık gvenlik glerinin yrttğ silahlı arpışmaların yanı sıra, cesaretlenen ve bazı yerlerde kendileri de silahlı olan siviller, darbeci askerlerin elinden silahları bilfiil, cebren koparıp aldılar. Erdoğanla uzun zamandır didişen siyasi partiler ve gler, hatta HDP bile (PKK sempatisi ile tanınan parlamenter parti), fırsatı kaırmayan Erdoğanın bu durumda başlatıp orkestra ettiği dinamik yznden, darbeye karşı tavır takınmak zorunda kaldılar. Eski-tip ABD-yanlısı byk kapitalistler de dahil olmak zere lkenin elit kesiminin oğunluğu, Erdoğandan rktklerinden ok, bir iktidar boşluğundan korkar durumdaydılar. Gayet sarih ve berrak bir şekilde, Erdoğan kendi iktidarının, siyasi kaos ve i savaşa karşı tek alternatif olduğunu herkese dayatacak durumda oluşunu dosta dşmana sergileyebildi.

 

Darbeciler, ABD emperyalistlerinden destek alma midiyle Birleşmiş Milletler, NATO, ve diğer tm uluslararası kuruluşlar ile oluşturulmuş ykmllkleri yerine getireceklerini vaat etmelerine rağmen ve CNN ve diğer Batı medyaları, Erdoğanın dşmesi konusundaki iştahlarını btn ıplaklığıyla belli ettikleri halde, ABD ve diğer Batılı gler mevcut koşullarda ikna olmuş değillerdi. Darbecilerin, dnyanın bu blgesindeki stratejik emperyalist ıkarlara hizmet etmeye muktedir olduklarına kanaat getirmemişlerdi. Kendi kontrolleri altına almaya alıştıkları bir blgede daha fazla kaos ve daha ok kargaşayı gze alacak durumda değillerdi.

 

New York Timesdaki bir kşe yazısında sylendiği gibi: istikrarsız ve patlamaya hazır haldeki Ortadoğu, bir devletin daha, zellikle de NATOnun doğu kanadının istihkam mevzii durumundaki bir devletin zlp dağılmasını gze alamaz. Hafta sonunda, ABD Trkiyenin demokratik olarak seilmiş sivil hkmeti ve demokratik kurumlarına mutlak desteğini vurguladı fakat aynı zamanda tahditli hareket etmeye ve meşru prosedrlere bağlı kalmayı teşvik etti.

 

ABD, Erdoğanın İslamcılığından ve gerici Trk ıkarlarının hizmetinde koşturuşundan hi memnun olmasa bile, Trk devletinin ve ordusunun mevcut gerici dzeni apalayan nemli bir kşetaşı olduğu bir blgede, tehlike hattındaki kendi ok daha kapsamlı emperyalist ıkarlarına gereken dikkati gstermeye itina etmek zorundadır. NYT makalesi, darbe girişimini desteklememek iin iki sebep gsterdi: Trkiye-Amerika ilişkisinde ciddi bir halka olan Amerikan ordusuyla Trk ordusunun arasındaki ilişkilerin ekip evrilmesi ok daha karmaşıklaşır. Bu ise, Suriye konusunda ve İslam Devletinin yanı sıra gmenlerin Avrupaya akışını durdurma abaları dahil diğer meselelerde işbirliği yapmaya engel teşkil eder.

 

Darbe girişimine, sadece Trkiye erevesinde değil ABD emperyalistleri ve Batılı mttefikleri ile cihatı İslam kktencilik (bugn blgedeki durumun en ağır basan zelliği) arasındaki kanlı atışma erevesinde, ve bunun, ABD ile Rusya arasındaki, hatta Batılı ortakları ile kendi arasındaki rekabet ve Iran gibi blgesel glerle, ayrıca Suudi Arabistanla olan başka elişkilerle iie oluşu erevesinde bakılmalıdır.

 

İslamist gndemle Batı emperyalizminin ıkarları arasındaki ekişme ve bu durumdan tr ABDnin karşı karşıya olduğu zaruretler, Erdoğana manevra yapabilme ortamını temin etmiş oldu. Bu sayede, Erdoğan sadece ABDden gelen baskılara karşı koyabilmekle kalmamış, aynı zamanda, Trk devletinin ve toplumunun İslamlaştırılması ynndeki gndemini ve blgedeki gerici emellerini ilerletmek iin bu başarısız darbe girişimini kendi avantajına evirebilmiştir. Darbe girişiminin arkasında ABDnin olduğu sulamasını kullanarak, bu darbe girişimini, Mslman dnyanın nderi olarak modern ve İslamcı bir Trk devletinin ykselişini Batının engelleme kampanyasının bir parası olarak gstermeyi başarmıştır. Şimdilik ABDnin kendisinden başka bir alternatifi olmayışını Erdoğan, yarasına tuz basar gibi ABDnin başına kakmayı aleni bir hazla yapmaktadır.

 

Devlet yapısı iinde darbe girişiminin ortaya ıkarttığı atlaklar, Erdoğanın elinde,  başındaki dertlerden kurtulmak iin aynılarının daha fazlasına bel bağlayarak ileri doğru kama yolunu arama, yani devleti ve tm siyasi arazi ve kurumları yeniden yapılandırma takvimini daha hızlandırmaktan, kendi partisini bile yeni baştan ve daha sıkı şekillendirmekten başka pek bir alternatif bırakmamaktadır. İktidardaki mevzilenişini sağlamlaştırma, orduyu, gvenlik glerini, istihbarat teşkilatlarını, yargı mekanizmasını ve diğer hkmet kurumlarını, orta eğitim ve niversite sistemlerini, kendi gndemine karşı ıkacak her trl muhalefetten temizleme konusunda kararlıdır ki bu darbe başkaldırısından  kendisi Allahın bir ltfu olarak bahsetmektedir ve artık bunu yapabilecek durumdadır. Bu demektir ki, Erdoğanın darbe girişimini rgtlemekle zellikle suladığı Fethullah Glenin nderliğindeki rakip İslamcı akıma sadık olanlar ve bundan ok daha geniş bir yelpazeye tekabl edecek muhalefet gleri ve eleştirmen muhalif grş  kaynakları da, bu temizleme seferberliğinin hedefi olacaktır. İntikamcı Trk şovenizmi, darbe girişiminin ardından, Erdoğanın zincirlerinden boşandırdığı İslamcı fanatizm ile kamılanmış halde, lkenin Krt blgelerindeki direnişi toptan ortadan kaldırma amalı geniş-kapsamlı askeri kampanya ile, kuzey Suriyede (Rojava) oluşturulmuş otonom Krt blgelerinin ve Iraktaki PKK glerinin hedeflenmesiyle elele gitmektedir. Erdoğanın bu sreci hızlandırmak iin bahanesi ise ABDnin Daeşe karşı yrttğ savaşta Krtleri destekleyerek harekete geirmesidir. Erdoğan bu durumu kullanarak ABDden, Trk devletinin kendi gcn blgede genişletmesine tahamml ve kabul gstermesini talep etmektedir.

 

Paradoksal olarak, Erdoğanın bu geici ve grnrdeki zaferi, Trk devletinin ideolojik ve siyasi yapısını daha da kırılgan hale getirecek, ve byk ihtimalle kendisini ABD ile daha da elişkili anlaşmazlıklar iine srkleyecektir. ABDnin karşı karşıya olduğu zorunluluklar da,  Erdoğanınkilerden daha az değildir. Ortadoğuda kendi emperyalist ıkarları ve misyonunun karşısındaki ciddileşerek artan bir hodri meydan ortamında, Erdoğanın bu elde ettiği ilerlemelerle baş etmekle uğraşmak zorundadır. Sonu olarak, ABD şimdilik Erdoğanın zaferini tanımak zorunda kalmış olsa da, bu yeni durumda, Erdoğanla ABDnin arasındaki atışma azalmayacak, aksine keskinleşecektir. Bu, New York Times ve diğer Batılı emperyalist szclerin beyanlarında da dile getirilmektedir: bu şartlarda Erdoğanın zaferi en tercih olunur sonutur, ne var ki kendisi tahditli hareket etmeli ve meşru prosedrlere  bağlılık gstermelidir. Elbette hi kimse Erdoğanın tahditli hareket edeceğini beklemiyor şimdilik 10 000 kadar kişi tutuklanmış, 50 000 kadarı da işinden atılmıştır. Bu tabii ki, mmkn olur olmaz ABDnin misilleme yapabilmesi iin peşin bir mazerettir.

 

Darbe girişimi, esasında İslamcılığın kendi ierisinde iki farklı teolojik akım arasında siyasi bir anlaşmazlıktan kaynaklanmış değildir. Her iki taraf da, kadınların daha da korkun tarzda tahakkm ve horlanmaya kurban edilmesi de dahil olmak zere ierdiği btn o dehşet getiren İslamileştirmenin tm topluma hkmetmesini savunmaktadır. Darbe girişimi, emperyalizm ile İslamizm arasındaki daha kapsamlı kucaklayan bir elişkinin ve emperyalist gelişmenin altında yatan derin dinamiğin bir yan etkisidir. Sonuta Trkiyedeki siyasi dzenin atlayıp paralanması, iinde bulunulan durumun ierdiği elişkilerin ierde ve dışarda nasıl ele alınması gerektiği konusunda farklı gleri birbirlerine karşı harekete geme zorunda bırakmıştır, ve eşitli gruplar bu problemleri ste ıkmanın fırsatı olarak grmektedir. Bu, Glenle Erdoğanın daha nceleri İslamcılığın propaganda ve yerleştirilmesinde yaptıkları evvelki işbirliğinin şimdi nasıl kanlı bir hesaplaşmaya dnştğn de izah eder.

 

AKPnin İslamist siyasetin partisi olarak ortaya ıkması, ve partinin siyasi kurumlar ve toplum zerindeki hkmnn pekiştirilmesi ve kkl tahkimatı, kapitalizm-emperyalizmin temel dinamiği zerinden gerekleşmiştir kreselleşmenin modern kapitalist gelişmeyi ilerleten aman vermez gds, ve bunun geleneksel değerler ve dinci ideolojinin yeniden glenmesinin kışkırtılmasına gtren gelişmelere yol aması, AKPnin dindarlık siyasetini beslemesi. Emperyalizm ile elele vererek palazlanmış olan AKP serbest piyasa kapitalizmini savunmuş ve bununla gelişip boy atmıştı, ancak iktidar ele geirme gds ile seferberlik, etrafında topladığı siyasi glerin ideolojik dirayet sahibi olmalarının sağlanması ve halkın bazı kesimlerine etkin tarzda hitap edebilmesi, bu bir ve aynı kapitalist gelişmenin temellerini alttan oymakta olduğu dini ideolojiye (İslama) ısrarla dayandırılmaktadır. Başka bir deyişle, mutaassıp ve gerici romantik savunması ve propagandası yapılan, geleneksel yaşam tarzının temellerini bilfiil alttan alta oyan, bizzat AKP ve onun temsil ettiği eski ve yeni kapitalist girişimcilerin geniş kesimlerinin, iinde daha byk bir yer ve rol elde etmek iin can attıkları kapitalist dnya dzeninin dinamiğinin ta kendisidir.

 

Bir zaman nce, Bob Avakian derin bir ngrşllkle bu olguya dikkat ekmiş, ve kendisi bunu  kapitalizmin temel elişkisinin zgn bir tezahr yani,  dnya apında giderek insanları birbirine daha sıkı bağlayan, yksek seviyede toplumsallaşmış retim ile şahsi (kapitalist) temellk arasındaki elişkinin zgn bir tezahr olarak   isabetli ve arpıcı bir şekilde belirlemiş ve tahlil etmiştir. Zenginlik, ileri teknoloji, ve imtiyazlar, kk bir azınlığın elinde bir tarafta yığılırken, yoksulluk, mitsizlik, eğitimsizlik ve bilmesinlercilik diğer tarafta birikmektedir. Bugn Ortadoğu ve Kuzey Afrikadaki siyasi arazinin arpıcı zelliği haline gelmiş olan şey, emperyalizmle cihatı İslamcı kktencilik arasındaki yıkımcı cepheleşme ve lmcl dinamik, Avakianın iki miyadını-doldurmuşlar tahlilinde derin bir biimde kavranmaktadır.

   

Burada birbiriyle ihtilaf iinde olarak grdğmz, bir yanda cihat teki yanda McDnya/McHalı Seferi, smrgeleştirilmiş ve ezilmiş insanlığın tarihsel olarak miadını doldurmuş tabakaları ile br yanda emperyalist dzenin tarihsel olarak miadını doldurmuş hakim tabakalarıdır. Bu iki gerici kutup, bir yandan birbirlerine atışırken, bir yandan da birbirini pekiştirmektedir. Eğer bu iki miadını doldurmuşlardan birinin tarafını tutarsanız, ikisini de glendirmiş olursunuz.

 

Aniden kargaşa ve altst oluşlara yol aan keskin elişkiler ve hayli patlayıcı malzeme birikmiş bulunması, Trkiye devletinde ve tesinde hala yankıları devam eden yoğun siyasi kriz yoluyla dramatik bir şekilde ortaya ıkmıştır. Ancak Trkiyede ve diğer yerlerdeki Trkiyeden gelmişler arasında, aynı zamanda da Ortadoğunun geleceğine ciddi bir şekilde nem veren diğerleri arasında, fel edici bir ynelim bozukluğu ve aresizlik akımı oluşmuş bulunuyor. Bu miza ve ruh hali, sadece Erdoğan rejiminin glenmesinin yarattığı bir sonu değil, bundan ziyade, yaygın siyasi ve ideolojik boş hayallerle kendini aldatmaların sonucudur. Bunlardan bir tanesi, kapitalist gelişimin İslamizmi krklemeksizin gerekleşmesinin mmkn olabileceği umudu, dolayısıyla İslamizmin iştahının dizginlenebilir olduğu hayalidir. Bir diğeri de Erdoğanın temsil ettiği hırs ve ihtirasların, burjuva demokrasisinin formaliteleri ve kurumları temelinde uslandırılabileceği hayalidir.

 

Bu moral bozukluğunun, emperyalizm ile İslamizm arasında oluşmuş bulunan lmcl kıskatan ve bu durumun yarattığı dehşetten kopup kurtulmanın nasıl mmkn olabileceğini bu srece sebep olan aynı elişkilerin ta kendilerinin, bu gerekli değişimi devrim yaparak gerekleştirebilmenin maddi temelini de temin etmekte olduğunun doğru kavranmamasıyla bağı vardır. Bu devrim, smr ve baskının her biimini ortadan kaldırmak ve dnya apında komnizm amacıyla bu toplumu tamamen dnştrmek anlamına gelir. Komnistlerin dşncelerine bu ama rehberlik ettiği zaman, insanların grşlerini dnştrmenin, boş hayallerle ve gerici fikirlerle mcadele etmenin niin gerekli olduğu daha da berraklaşır. Bu boş ve zararlı hayallerin iinde, siyasi iktidarı ele geirmeyi amalamak yerine demokratik hakların yavaş yavaş genişletilmesi ynnde mcadele etme fikri de vardır, ya da pederşahilik ve kadınların ezilmesi meselelerini gz ardı ederek kadınların kurtuluşu iin kkl ve tutarlı bir mcadelenin yaratacağı muazzam potansiyel devrimci enerjiyi gz ardı etmek. Veya zihinlerin dinle kleleştirilmesine karşı meydan okumayı ihmal etmek.

 

Grnmn altındaki gereğe nfuz edip onu kavramak blgedeki ve şimdi Trkiyedeki irkin ve tahrip edici gelişmelere yol aan derinde yatan elişkilerin nasıl aynı zamanda kkl bir devrim iin maddi temel teşkil ettiğini grebilmek komnizm bilimini gerektirir. Bugn bunun anlamı, dnyayı kavramak ve değiştirmek iin gereken daha bilimsel bir yaklaşım ve metoda ilişkin olarak Bob Avakianın gerekleştirmiş olduğu ığır aıcı ilerlemeyi idrak etmek, anlamak demektir. Bunun arpıcı rneklerinden biri şudur ki, bugnn dnyasında insanların karşı karşıya olduğu belli başlı meselelerden biri olan iki miadını-doldurmuşlar dinamiğini doğru kavrayabilmenin btnsellikli erevesini bir tek Bob Avakianın ortaya koymuş olduğu yeni sentez bize temin etmektedir. Buna karşılık, yeni sentez ile donanmış olmamak ve ustalıkla kullanma becerisine sahip olmayış, bunun yerine uzun zamandır komnist hareketin başına bela olan bilim dışı anlayış ve unsurlara sarılmak, insanların siyasi İslamın ykselişi gibi yeni gelişmeleri doğru kavrayamamasına (mesela, ya emperyalizmin entrikalarının doğrudan bir rn ve enstrmanı olarak grmeye ya da iinde desteklenebilecek anti-emperyalist bir ğe tespit etmeye) yol amış ve iki miadını-doldurmuşlar arasındaki elişki karşısında fel olmayı beraberinde  getirmiştir.

 

 

Avakian komnizmin yeni sentezi hakkında şu izahatı yapıyor, Esas itibariyle daha nceden elde mevcut olanlar zerine inşa ederek, ama aynı zamanda daha nceki komnizm anlayışında onun esas olarak bilimsel olan niteliğine karşı giden, buna tezat karakterdeki bazı tali yanların ıkarıp atılması yoluyla, komnizm biliminin nitel olarak daha da geliştirilmiş olması işte bu yzden nemlidir Dolayısıyla komnizmin yeni sentezinin nemi, bilim olarak komnizmin, ve birok sahada uygulanmasının, yeniden icat edilmişliği değil, komnizmin bu kilit alanlarda daha da geliştirilmiş olduğudur, ve bu da, sadece burada değil, btn dnyada, bugn iinde yaşadığımız dehşet dnyasının tesine erişme mcadelesini srdrmek iin insanlara nitel olarak yeni bir temel tedarik etmektedir.

 

Ortadoğudaki ve dnyadaki duruma tahamml edemeyen herkesin acil olarak komnizmin bu yeni sentezi hakkında kendilerini bilgilendirmesi ve yeni sentezi kavrama cebelleşmesine girişmeleri ihmal edilmeyecek bir ihtiyatır. Trkiyede ve başka yerlerde, yeni sentezde ustalaşmak ve onu kullanmak iin mcadeleye girişecek ekirdek grupların, devrim iin bir hareket ve bu hedef ve kavrayışla giderek artan sayıda insan mcadeleye seferber ederek devrimci insanlar retme grevini stlenecek nc bir g yaratmaya kendini adayacak insanların hızlı bir şekilde ortaya ıkması gerekmektedir.

 

Bugn halkı ezen durumun iinde yatan devrim ihtimallerini ortaya ıkarabilmek, onlar zerinden harekete geebilmek ve devrim potansiyellerini yakalayabilmek bu şekilde mmkndr.

 

(Ishak Baran, Bob Avakianın ortaya koyduğu komnizmin yeni sentezinin destekleyicisi ve Trkiyedeki Maoist hareketin tecrbeli iştirakisidir.)

 

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 Türkiye: Çelişkiler Patlama Noktasına Ulaştı
 نوشته
 Ishak Baran
 در تاريخ
 2013-06-17
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در