Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 جانباختگان   جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ برابر با ۲۴ ژانويه ۲۰۲۰                    
 
قتل رفيق آزاد – از کمونيست های برجسته هند

قتل رفيق آزاد – از کمونيست های برجسته  هند

 


از سرويس خبری جهانی برای فتح  12 جولای  2010 

با اندوه و خشم فروان مطلع شديم که مقامات هند رفيق آزاد -Cherukuri Rajkumar  (راج کومار) يکی از اعضای اصلی رهبری حزب کمونيست هند (مائوئيست) که در سطح جهان به عنوان سخنگوی اين حزب مشهور بود را به همراه رفيق هم حزبی اش -Hemchandra Pandey - دستگير و به قتل رساندند. در زير اطلاعيه ی کميته مرکزی حزب کمونيست هند (م) را با کمی ويرايش می خوانيد.

 در اول ژوئيه، دفتر ويژه اطلاعات پليس در استان آندرا پرادش - که  واحد بدنامی در زمينه آدم ربايی و قتلهای خونين است، اعلام کرد که رفيق آزاد (Cherukuri Rajkumar) ، عضو شاخص رهبری حزب کمونيست هند (مائوئيست)، عضو دفتر سياسی و سخنگوی اين حزب را بهمراه رفيق Pandey Hem (Jitender) از اعضای کميته منطقه ای حدود ساعت 11:00 در اطراف شهر ناگپور دستگير کرده اند در زمانيکه  آنها طبق قرار به ديدار رفيقی از منطقه داندارکارانيا رفته بودند. رفيق آزاد حدود ساعت 10 صبح اين  روز شوم همراه با رفيق پاندی پس از يک مسافرت طولانی به شهر ناگپور رسيد. اما آدمکشان دفتر ويژه اطلاعات پليس آندرا پرادش آنان را ربوده، احتمالا توسط هليکوپتر به جنگل عادل آباد در نزديکی مرز  استان ماهاراشترا برده و آنان را با شليک گلوله به قتل رساندند.

سلام های سرخمان را نثار رفقای عزيزمان می کنيم.

 

 زندگی رفيق آزاد

 

رفيق آزاد يکی از رهبران ارشد حزب کمونيست هند (مائوئيست) بود. وی در منطقه کريشنا از استان آندرا پرادش (آپ) در يک خانواده مرفه متولد شد. تحصيلات خود را در مدرسه Sainik منطقه کوروکوندا که اکنون منطقه ويزياناگران است طی کرد. رفيق Surapuneni Janardhan، که از رهبران  پر آوازه ی جنبش دانشجويی بود، در سال 1974 رفيق راج کومار را به اتحاديه دانشجويان راديکال آورد....

وی در دانشکده مهندسی آن منطقه که در آن زمان يکی از راديکال ترين دانشکده های مهندسی محسوب می شد دانشجويی برجسته بود. او تحصيلاتش را در رشته شيمی به پايان رساند و سپس طبق رهنمود حزب به شهر  Vishakhapatnam نقل مکان کرد. او تا سال 1984 دومين رهبر اتحاديه دانشجويان راديکال بود. و در به راه افتادن بسياری از حرکت های دانشجوئی سراسری و جنبش های مردمی در آندرا  پرادش نقش کاتاليزور را داشت. او به عضويت کميته منطقه ای حزب کمونيست هند (مارکسيست - لنينيست) (جنگ خلق) درآمد.

در سال1981 عرض و طول هند را زير پا گذاشت تا سمينار مسئله ملی در مَدرس (چِنای کنونی) را سازماندهی کند. او در سال 1982 به کارناتاکا منتقل شد و از اعضای موسس شاخه حزبی در آنجا بود و به عنوان دبير کميته ی ايالتی (استانی) کار می کرد. در سال 1990 پس از پلنوم مرکزی عضو کميته مرکزی حزب کمونيست هند (م ل) (جنگ خلق) شد و در سال 1995 در کنفرانس سراسری هند عضو دفتر سياسی شد. او پس از شکل گيری حزب کمونيست هند (مائوئيست) در سال 2004 اين سمت را ادامه داد. از آن پس سخنگوی کميته مرکزی نيز بود.

 او به زندگی ساده و کار سخت، مطالعه ی بی انتها و تحليل های درخشان از اوضاع، بيان روشن و منطق برنده و مهارت کار سازمانی بالا، شهره بود و به جنبش انقلابی در عرصه های مختلف خدمات گسترده ای کرد.

 او مطالب فراوانی در مارش خلق (ارگان تئوريک حزب) و بولتن اطلاعاتی مائوئيستی نوشت. او مطلب بسيار خوبی در نقد روشنفکران آندرا پرادش که پس از فروپاشی امپرياليسم شوروی و دول وابسته به آن نااميد شده و اعتقاد خود را به جنبش انقلابی از دست داده بودند نوشت.

با مرگ او ، جنبش انقلابی هند رفيق نمونه و ستاره درخشانی را از دست دادکه بيش از سه دهه و نيم به انقلاب خدمت کرد.

 رفيق پاندی 30 ساله، از نزديکی دهکده پيتوراگا در منطقه اوتاراخاند آمده بود. وی کارشناسی ارشد خود را در رشته تاريخ در دانشگاه Nainital گرفت و برای دوره دکترا ثبت نام کرد. در حالی که در کالج بود، از اعضای فعال AISA هم بود. به تدريج که متوجه کاراکتر شبه انقلابی AISA شد، به گروههای راديکال پيوست. بعدها، در سال 2001 به حزب کمونيست هند (م-ل) (جنگ خلق) پيوست. او در روستاهای کوهستانی منطقه Almora شروع به سازماندهی دهقانان حول موضوعات گوناگون کرد.

اين رفيق پر انرژی خيلی زود عشق و علاقه مردم منطقه را به خود جلب کرد. او در سال 2005 به انجام وظايف مهمتری منتقل شد. او ماموريت جديد خود را با صبر و استقامت بالايی پيش می برد. علاقه وافر او برای يادگيری موضوعات جديد، مطالعه بيشتر و عميق تر، و اشتياق وافرش به نگارش انديشه هايش بايد سرمشق همه انقلابيون باشد. او مقاله های زيادی تحت نام های مختلف در مجله های خبری نوشت. ما از سازمانهای حقوق مدنی می خواهيم از پليس آ.پ. بخواهند که جسد رفيق پاندی را به مادرش که تنها بازمانده ی اوست و در منطقه  Haldwani از  ايالت Uttarakhand زندگی می کند تحويل دهند.

 

 دفتر ويژه اطلاعات پليس آندرا پرادش - آواتار هندی موساد

 

دفتر ويژه اطلاعات پليس آندرا پرادش، بخشا توسط موساد آموزش ديده است. اين نهاد از مرزهای ايالتی گذشته و آزادانه دست به آدم ربايی و قتل می زند. همه اينها با حمايت مانموهان سينگ (نخست وزير)، سونيا گاندی ( رهبر حزب کنگره) و  چيدام باران(وزير داخلی) انجام می گيرد. اين باند فاشيستی شاخک هايش را در سراسر هند برقرار کرده و انقلابيون را به قتل می رساند، حکم اخير دادگاه عالی آندرا را  نيز به سخره گرفته است. اين حکم می گويد، تمام درگيری ها (که در آن مقامات انقلابيون را ربوده و به  قتل می رسانند و بعد گزارش می دهند که مقتول حين درگيری مسلحانه کشته شده است ) اول بايد بعنوان قتل به ثبت برسد و به همين عنوان و برای تعيين قاتل در دادگاه مورد بررسی قرار گيرد.

آيا چيدمان باران انتظار دارد که مائوئيست ها با وی که خون رفيق آزاد و پاندی را ريخته است به مذاکره بنشينند؟

 حزب کمونيست هند (مائوئيست) هرگز در مورد درگيری های نظامی واقعی سر و صدا به راه نيانداخته است. پليس آ.پ. به دروغ های گوبلزی توسل می جويد؛ دروغ هائی که حتی ساده لوحان نيز باور نمی کنند. حزب کمونيست هند (مائوئيست) همواره در کنار حقيقت و پاسخگويی به مردم ايستاده و واقعيت را بيان کرده است. آزاد در حال رفتن به جنگل Sarkepally Adilabad نبود. هنگامی که هيچ جنبش و سازمانی در عادل آباد وجود ندارد، چرا او به آنجا بايد می رفت؟ آزاد قرار بود با رفقای ما در مورد پيشنهادات مشخصی از طرف افراد خوش نيتی چون Swami Agnivesh [که برای مذاکراتی ميان حزب کمونيست هند (م) و دولت مرکزی و تعيين تاريخ مشخصی برای آتش بس متقابل تلاش می کند] رو در رو بحث کند. او حامل نامه محرمانه ای از Swami Agnivesh به مورخ  26 ژوئن 2010 بود. چيدام باران بارها ما را به ترک خشونت و مذاکره دعوت کرده است. آيا انتظار دارد که با ريختن خون رفقای غير مسلح مان آزاد و پاندی، حزب پای مذاکره بنشيند؟ آيا فراخوان های وی مانند موعظه متون مقدس توسط شياطين نيست؟

 

دروغ های پليس آ.پ.

 

اينکه پليس آ پ تفنگ AK47 پيدا کرده دروغ محض است. رفيق آزاد ساعت 10:00 صبح همراه با رفيق پاندی در ايستگاه ناگپور پياده شده و در حاليکه غير مسلح بود توسط دفتر ويژه اطلاعات پليس آندرا پرادش دستگير شد. آيا دولت از ماده 21 قانون اساسی خود پيروی می کند؟ آيا دولت از هسته کنوانسيون ژنو، که «افراد بی دفاع» نبايد صدمه ببينند پيروی می کند؟ آيا اين عوامفريبی و جعل نيست که دولت لايحه پيشگيری از شکنجه را به مجلس می فرستد اما پليس هر دقيقه به شکنجه بازداشتی ها متوسل می شود؟ اين داستان های ساختگی در مورد «درگيری ها» برای هزارمين بار توسط پليس آ.پ. ساخته می شود و در مطبوعات نشخوار می شود. حق حيات که در قانون اساسی تضمين شده است مورد سخره قرار می گيرد و حق روبرو شدن با قاضی در فاصله 24 ساعت از دستگيری تبديل به کشته شدن در فاصله 24 ساعت شده است بطوريکه هيچ فرصتی برای عزيزانشان نمی ماند که کاری کنند.

ما از سازمانهای حقوق مدنی، دموکراتها و ميهن پرستان می خواهيم که قدم جلو بگذارند و اين درگيری ساختگی را به عنوان يکی از صدها قتل غير قانونی که در اين کشور رخ می دهد عميقا مورد بررسی قرار داده و حقايق را به اطلاع مردم برسانند.

آجای، سخنگوی کميته مرکزی حزب کمونيست هند (مائوئيست)

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 آزاد از کمونيست های برجسته هند
 در تاريخ
 0000-00-00
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در