Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 جانباختگان   جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ برابر با ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸                    
 
Alborz Javeri Shahni

رفیق البرز جاوری شهنی

 رفیق البرز جاوری شهنی (اكبر) در سال 1332 در خانواده ای متوسط در شهر مسجد سلیمان متولد شد. در سالهای 52 و 53 بعنوان سپاه دانش داوطلب خدمت در روستاهای محروم بندرعباس شد تا از نزدیك محرومیت توده های روستایی را در دروان (دروازه های تمدن شاه) مشاهده كند. مردمی كه به دلیل محرومیت از ابتدایی ترین نعمات زندگی به خاطر بیماری ساده ای فرزندانشان را از دست می دادند. این تجارب تاثیری عمیق بر ذهن رفیق البرز نهاد.

رفیق البرز در سال 55 برای ادامه تحصیل راهی آمریكا شد. پس از مدت كوتاهی جلب كنفدراسیون دانشجویان ایرانی (احیاء) شد. او سریعا به یك فعال پرشور جنبش دانشجویی در مناطق تگزاس و هوستون بدل شد. بواسطه آشنایی با كمونیسم انقلابی، فصل تازه ای در زندگی او آغاز شد. در ابتدای سال 57 به ایران بازگشت. با جمعی از پیشروترین روشنفكران انقلابی و كارگران مبارز خطه خوزستان تشكل "ماركسیست – لنینیستهای جنوب" معروف به "رزم خونین" را بنیان گذاشت. تشكلی كه در سال 58 به اتحادیه كمونیستهای ایران پیوست. البرز به همراه دیگر رفقایش فعالانه در مبارزات انقلابی آن دوران شركت جست. در شب قیام 22 بهمن نقش فعالی در تصرف ارگانهای دولتی در شهر مسجد سلیمان و مصادره سلاحها ایفا كرد.

او طی دوران 60 – 58 بعنوان یكی از اعضای هیئت مسئولین شهر اهواز نقش برجسته ای در سازماندهی مبارزات توده ای بر عهده گرفت. در تابستان 1360 به دلیل دستگیری رفیق محمد فرهادی، مسئولیت تشكیلات مسجد سلیمان را به عهده گرفت وبا جسارت به ترمیم ضربات وارد بر تشكیلات مسجد سلیمان پرداخت. رفیق البرز با جسارت یاری رسان رفقا در نقل و انتقال سلاح از جنوب به تهران برای آغاز مبارزه مسلحانه سربداران بود. پس از ضربه سراسری رژیم در تابستان 61، رژیم اقدامات گسترده ای برای دستگیری این كمونیست انقلابی سازمان داد. خانه ای كه رفیق البرز در شهر اهواز در آن  مخفی بود، مورد شناسایی مزدوران رژیم قرار گرفت. رفیق البرز با هشیاری توانست از دست پاسداران علیرغم تیری كه در اثر تیراندازی پاسداران به پایش خورده بود بگریزد و از طریق نواحی روستایی خود را به اصفهان برساند. رفیق البرز مصممانه به  دفاع از فعالیتهای "كمیته موقت رهبری" برای بازسازی تشكیلات اتحادیه برخاست و با استواری و استحكام ایدئولوژیك شانه به زیر بار مسئولیتهای خطیرنهاد. در همین رابطه او در زمستان 1361 به جنگلهای آمل اعزام شد. متاسفانه رفیق البرز در درگیری 12 اسفند سال 1361، مورد اصابت گلوله پاسداران قرار گرفت وجان باخت. خاطره این كمونیست آگاه و جسور برای همیشه در ذهن طبقه كارگر ایران بویژه كارگران خطه جنوب نقش بسته است.

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 رفیق البرز جاوری شهنی
 در تاريخ
 2013-01-10
.هستيد
 
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در