Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 سرويس خبری جهانی برای فتح   يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ برابر با ۲۱ جولای ۲۰۱۹                    
 
به یاد آجیت سورندرا والنتین روپاسینگ (رفیق سورندرا)

به یاد آجیت سورندرا والنتین روپاسینگ (رفیق سورندرا)

تولد 14 فوریه 1943 - مرگ 3 آوریل 2017

 

از شنیدن خبر درگذشت آجیت روپاسینگ یکی از رهبران کمونیست انقلابی سریلانکا که به رفیق سورندرا مشهور بود بسیار غمگینیم.

رفیق سورندرا در دهه های 60 و 70 میلادی در آمریکا زندگی می کرد و از همان دوره، انقلابی شد. اول بار، با کمونیسم از طریق برادر بزرگترش کومار آشنا شد که از سریلانکا به آمریکا سفر کرد و یافته های جدیدش را با سورندرا در میان گذاشت.

رفیق سورندرا مانند بسیاری دیگر در دوران شورانگیز خیزش انقلابی دهۀ 1960 و اوایل دهۀ 1970 پا به میدان سیاست گذاشت. یعنی در دورانی که انقلاب فرهنگی تحت رهبری مائو باعث تحولات اجتماعی عظیمی در چین شده بود. سورندرا تجربۀ تلخ تغییر ماهیت چین از یک کشور سوسیالیستی به یک هیولای سرمایه داری هم روبرو شد. رفیق سورندرا در نیمۀ پایانی دهۀ 1970 با حزب کمونیست انقلابی آمریکا فعالیت می کرد و مشخصا در جلسۀ سخنرانی سال 1978 باب آواکیان هم حضور داشت. همان جلسه ای که باب در آن، کودتای ضدانقلابی بعد از مرگ مائو در چین را افشا و محکوم کرد.

سورندرا دورۀ دکتری خود در رشتۀ جامعه شناسی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا را می گذراند و در آن محیط نیز سیاست های انقلابی را تبلیغ می کرد. در آخرین مراحل تهیۀ رسالۀ دکتری اش بود که کمیتۀ دانشکده از او خواست محتوای رساله اش را رقیق کند. به قول خود سورندرا «از من خواستند تسلیم شوم.» چرا که  او در رساله اش سیستم سرمایه داری جهانی یعنی امپریالیسم را افشا کرده بود. سورندرا به خواست آنان گردن نگذاشت.

رفیق سورندرا به سریلانکا بازگشت. به عنوان یک جوان با تحصیلات عالی، مسیرهای گوناگونی در برابرش گشوده بود. و او بی هیچ تردیدی، به آرمان رهایی متعهد شد. سورندرا به تشکلی پیوست که بعدا حزب کمونیست سیلان نام گرفت و رهبرش رفیق ن. سانموگاتاسان بود. یعنی همان رهبر کمونیست کهنه کاری که نقشی مهم در محکوم کردن فوری کودتای ضدانقلابی در چین بازی کرد. او جزء کسانی بود که برای گرد آوردن دوبارۀ نیروهای مائوئیست کوشید که نتیجۀ آن تلاش ها تاسیس جنبش انقلابی انترناسیونالیستی در سال 1984 بود.

سورندرا به یکی از فعالین کلیدی حزب کمونیست سیلان تبدیل شد و در مبارزات متعدد آن حزب در میان توده های سریلانکایی شرکت کرد. برای نمونه او در منطقۀ هاتون در بین چایکاران که در کشتزارهای بزرک کشور در شرایط نیمه بردگی استثمار می شدند فعالیت داشت. این کشتزارها از زمان حاکمیت استعمار بریتانیا ایجاد شده بودند. هنوز هم خیلی ها نقش سورندرا در فعالیت های منطقۀ هاتون را به یاد دارند. اوایل دهۀ 1980 او چند سالی هم در روستایی در بخش راتمالانا که ساکنانش ماهیگیر هستند زندگی کرد.

بعد از مرگ رفیق سانموگاتاسان، رفیق سورندرا رهبری حزب کمونیست سیلان (مائوئیست) شد. این همان حزب کمونیست سیلان بود که نامش بعد از سال 1991 تغییر کرد.

سورندرا یکی از معدود افرادی در دنیا بود که برای دفاع از ایده ها و دستاوردهای مائو مبارزه کردند. او برای اتحاد دوبارۀ کمونیست های دنیا حول مارکسیسم ـ لنینیسم ـ مائوئیسم هم جنگید. رفیق سورندرا یک حامی پر شور جنبش انقلابی انترناسیونالیستی بود که فعالانه در تلاش ها و کارزارهای این جریان سهم می گرفت. به ویژه پشتیبانی محکم او از جنگ خلق نپال زبانزد همگان بود. سورندرا از همان ابتدای شروع جنگ تا وقتی که رهبری حزب نپال مسیر انقلاب را رها کرد تا بخشی از دولت ارتجاعی «تجدید ساختار یافته» شود، پشتیبان سرسخت جنگ خلق نپال بود. سورندرا خیانت رهبران جنگ خلق نپال را قاطعانه و محقانه محکوم کرد.  

او در سراسر آن دوران، تحت شرایط بسیار دشوار کوشید تا مردم سریلانکا را با هدف انقلاب سازماندهی کند. او بارها تلاش کرد تا در آن کشور دوباره یک حزب پیشاهنگ کمونیست ایجاد کند. سورندرا یک روزنامه نگار خستگی ناپذیر بود که در عرصه های مختلف تئوری کمونیستی، فعالیت انقلابی عملی و فلسفه، مقالات فکر برانگیز متعددی تولید کرد. او دشمن مصمم طبقۀ حاکمۀ سریلانکا بود و خود را به عنوان یکی از معدود مدافعان پیگیر حقوق مردم تمیل در میان جماعت «سینهالی»ها شناساند. سورندرا افشاگر سرکوب و قتل عام وحشیانۀ تشکل های سیاسی تمیل و اهالی تمیل توسط دولت سریلانکا بود.  

آنچه سورندرا را از بقیۀ کسانی که بعد از مرگ مائو تلاش کردند پرچم کمونیستی انقلابی را برافراشته نگهدارند متمایز می کرد، استقبال پر شور و هیجانش از تکوین و تدوین سنتز نوین کمونیسم توسط باب آواکیان بود. او به ویژه در دهۀ پایانی عمرش، به مطالعۀ جدی آثار آواکیان پرداخت و در سریلانکا و نیز در سطح بین المللی از طریق انتشار مقالاتی در اینترنت از سنتز نوین دفاع کرد. زمانی که جنبش مائوئیستی سابق «تقسیم به دو شد»، رفیق سورندرا به روشنی جانب آینده را گرفت؛ جانب سنتز نوین کمونیسم.

دفاع رفیق سورندرا از سنتز نوین به هیچ وجه یک اعلام همراهی توخالی نبود. او در نوشته های گوناگونش کوشید جوانب مختلف سنتز نوین را نقادانه محک بزند و مفاهیم و تاثیرات هر جنبه را مورد کنکاش قرار دهد. گزیده ای از آثار او باید در سریلانکا و سایر کشورها انتشار یابد. 

رفیق سورندرا تا لحظۀ آخر زندگی اش در مواجهه با اوضاع دشوار حاکم بر سریلانکا و کل دنیا شجاعانه نبرد کرد. او علیرغم وخیم شدن وضع جسمانی اش و نیز حملات وحشیانۀ نیروهای مرتجع قدرتمند که زندگی شخصی و فعالیت های سورندرا را نشانه گرفته بودند، دچار تردید و تزلزل نشد و به آرمان بشریت متعهد باقی ماند.

خدمات رفیق سورندرا به کمونیسم انقلابی، در سریلانکا و سراسر دنیا، در حرکت و تلاش زنان و مردانی که برای نبرد با امپریالیسم و ارتجاع به میدان می آیند، زنده است. زنان و مردانی که نه فقط از عزم و ارادۀ رهبرانی که پیشاپیش شان گام می زنند الهام می گیرند بلکه نگاه شان به درکی علمی دوخته شده که رفیق سورندرا را هدایت می کرد و به او نیرو می بخشید. همان درک علمی که رفیق سورندرا به انتشار و فراگیر کردنش خدمت کرد.

همان طور که خودش چند ماه قبل از مرگ نوشت: «همۀ انقلابیون کمونیست واقعی در سراسر دنیا باید برای افشا و نقد و سرنگون کردن این کوه متعفن آشغال رویزیونیستی بپا خیزند و وظیفۀ دفاع از سنتز نوین، بکار بستن سنتز نوین و پیشبرد سنتز نوین را به دوش گیرند. این مبنای بازسازی جنبش بین المللی کمونیستی و آماده سازی صفوف خودمان و نیروهای پیشرو و توده های تحتانی برای انجام یک جهش عظیم بیسابقه در مسیر رسیدن به دنیای نوینی است که افقش را پیش رو داریم. آینده کمونیسم، زندگی و مرگ کمونیسم، به این بستگی دارد.»

دلمان برای سورندرا تنگ می شود. باید کمک کنیم تا بقیه کارش را ادامه دهند.

هیئت تحریریۀ «سرویس خبری جهانی برای فتح» 27 آوریل 2017

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 به یاد آجیت سورندرا والنتین روپاسینگ (رفیق سورندرا)
 در تاريخ
 2017-05-13
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در