Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 سربداران   شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ برابر با ۲۸ مارس ۲۰۲۰                    
 
جنایات علی کردان در استان مازندران و در آمل

جنایات علی کردان در استان مازندران و در آمل

 

گزیده ای از نوشته امید حبیبی نیا در مورد کارنامه علی کردان

 برگرفته از روزآنلاین-  ۱۰ آذر ۱۳۸۸

مردی که با مدرک جعلی رفت

سرانجام بعد ازپخش شایعات و گزارشات متفاوت در باره وخامت حال و یا علت بیماری وخیم ناگهانی وزیر سابق کشور، خبرگزاریهای رسمی کشور فوت علی کردان در بیمارستان مسیح دانشوری را تایید کردند...گزارش زیر به بازخوانی زندگی مردی می پردازد که مهم ترین فرازی که از وی به یاد مانده، مدرک جعلی دانشگاه آکسفوردست.

علی کردان در اول آبان ماه ١۳۳۷ در روستایی در نزدیکی شهرستان ساری متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی به همراه خانواده خود به این شهر مهاجرت کردند و تا پایان دوران دبیرستان در همین شهر باقی ماند.١

...

بنا بر برخی از گفته ها علی کردان در چند سال منتهی به انقلاب سال پنجاه و هفت با گروههای مختلف اسلام گرایان سنتی از جمله فدائیان اسلام و به ویژه موتلفه مراوداتی داشته و از آنجا که در سالهای پیش از انقلاب وارد بازار شده بود، با برخی طرفداران آیت الله خمینی در بازار های کشور در تماس بوده است.

...

با استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی به دلیل پیوندهای خانوادگی و مناسبات ویژه میان خانواده لاریجانی و آیت الله خامنه ای، علی کردان که هم از سوی برادران لاریجانی و هم برادران ناطق نوری پشتیبانی می شد، از سوی امام جمعه ساری برای مدت کوتاهی به سمت فرماندهی کمیته انقلاب اسلامی ساری منصوب شد.او در همین دوران دادیار و معاون دادستان انقلاب اسلامی ساری و فرمانده اطلاعات و تحقیقات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساری هم بودو بطور همزمان با دو تشکل حزب جمهوری اسلامی و حزب موتلفه اسلامی همکاری می کرد.

...

در خردادماه سال ١۳۶۰، پس از برکناری ابوالحسن بنی صدر و آغاز سرکوب احزاب و سازمانهای مخالف جمهوری اسلامی، علی کردان در سمت جانشین دادستان و فرمانده اطلاعات سپاه نقش موثری در دستگیری و کشتار فعالان سیاسی داشت. برخی شایعات حاکی ست که وی به منظور ثواب بیشتر حتی خود در زدن تیر خلاص به تیرباران شدگان حضور داشته است.براساس گفته های خود کردان، وی در جریان درگیریهای بهمن ماه همان سال در شهرستان آمل نقش اساسی داشته است.

در شامگاه پنجم بهمن ماه اعضای گروه جنگل اتحادیه کمونیست های ایران به پایگاه سپاه پاسداران در آمل حمله می کنند و درگیریهای گسترده ای در این شهر و جنگل های شمال آغاز می شود که چندین روز به طول می انجامد، در جریان این درگیریها دهها تن از اعضا و هواداران گروه جنگل و شهر این سازمان دستگیر می شوند، گفته می شود برخی از دستگیر شدگان مجروح بلافاصله در محل تیرباران شده و سایر بازداشت شدگان نیز در روزهای بعد در زندان ساری سرنوشت مشابهی یافته اند؛ علی کردان از نقش خود در این اعدام ها بارها سخن گفته است.بعد از آن بود که وی از سوی موسوی اردبیلی، دادستان کل کشور به سمت دادستان چندین شهر شمال کشور از جمله آستارا منصوب شد.۳

با رئیس جمهور شدن آیت الله خامنه ای و نزدیکی بیشتر برادران لاریجانی و برادران ناطق نوری به مرکز قدرت، کردان برای نخستین بار پست رسمی کشوری دریافت و در سال ١۳۶١ ابتدا فرماندار شهرستان علی آباد کتول (که تا پیش از آن در تقسیمات کشوری فرمانداری نداشت) و سال بعد فرماندار گنبد کاوس که همچنان نا آرام بود، شد.وی مدتی بعد هم از سوی حامیانش به تهران فراخوانده شد و کسب و کارش رابه بازار تهران منتقل کرد.

در تهران به سمت معاون هیات اجرایی فرمان امام منصوب شد و پس از آنکه کار این ستاد بی سروصدا خاتمه یافت، بار دیگر به معاونت دفتر ریاست جمهوری منصوب شد.

 

مرد قدرتمند صدا و سیما

طی سالهای۶۸-۶۳ علی کردان علاوه بر معاونت دفتر رئیس جمهور، به سمت های دیگری نیز منصوب شد که از آن جمله عبارتند از: معاون هماهنگی شورای عالی دفاع (با حکم آیت الله رفسنجانی)، معاون اداری و مالی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی (با حکم میرحسین موسوی) و قائم مقام سازمان ایرانگردی و جهانگردی (با حکم آیت الله خامنه ای).

اما دوران طلایی قدرت و ثروت برای علی کردان از زمانی آغاز می شود که با حکم رهبر تازه جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای، به سمت معاونت اداری و مالی صدا و سیما منصوب می شود.۴

...

در همین سالها بنا بر مستندات مربوط به استیضاح علی کردان وی وارد دانشگاه آزاد می شود و به ترتیب به ادعای خود مدارک لیسانس و فوق لیسانس در رشته حقوق سیاسی را اخذ می کند و در همین زمان نیز به تدریس حقوق در همین دانشگاه می پردازد.5

دوران حاکمیت علی کردان بر صداوسیما با جنجال های بسیاری نیز همراه شد، از جمله پرونده تخلفات مالی پانصد میلیارد تومانی صدا و سیما که هیچ گاه به نتیجه نرسید و هیات تحقیق و تفحص مجلس ششم پس از انتشار گزارش خود مبنی بر عدم واریز درآمدهای ناشی از آگهی در سالهای مورد بررسی یعنی  ۷۸ تا ۸١ به خزانه ساکت شد و مشخص نیست که درآمدهای گم شده صرف چه اموری شده یا به جیب چه کسی رفته است؟

در اواسط دوران تصدی کردان بر معاونت اداری و مالی صدا و سیما بسیاری از مدیران ارشد این سازمان به دستور یا اشاره وی تعویض شدند و برخی پروژه هایی که بازده اقتصادی مطلوبی نداشتند از جمله تاسیس روزنامه جام جم و تغییرات اساسی در انتشارات سروش آغاز شد.

در سالهای پایانی دهه هفتاد این بار علی کردان در صدا و سیما درگیر جنجال دیگری شد که باردیگر خاطره بازداشت وی پیش از انقلاب را تداعی کرد و آن ارتباط او و مدیرانش با چند تن از کارکنان زن صدا و سیما بود که بازتاب وسیعی در داخل صدا و سیما داشت و برخی از گزارشها نیز به صورت اشاره در نشریات نیز منعکس شد.

همزمان علی کردان در سخنرانی جنجالی در ساختمان تازه ساز اداری صدا و سیما در جنب جام جم هم از لزوم رواج و نهادینه کردن صیغه بین کارکنان سازمان سخن راند و آن را توصیه کرد؛ سخنانی که با توجه به جنجال قبلی با واکنش منفی بسیاری از کارکنان زن جام جم روبرو شد و حتی کار به نامه نگاری و اعتراض به معاون سازمان نیز کشید.6

پس از پایان تصدی لاریجانی و سرکار آمدن عزت الله ضرغامی به عنوان رئیس جدید صدا و سیما، علی کردان به سمت قبلی ضرغامی یعنی معاون پارلمانی صدا و سیما منصوب شد که همانند معاونت سیاسی، شغلی بیشتر سیاسی و دولتی به واسطه حضور در مجلس، شوراهای حکومتی مختلف و دولت است.اواما در این مقام مدت زیادی باقی نماند و با سرکار آمدن محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور اسلامی وارد هیات دولت شد و برای نخستین بار پست معاونت وزیر در وزارت کار و امور اجتماعی را به دست آورد که برخی از اقدامات تبلیغی به نفع دولت را نیز سازمان داد، پس از آن هم به سمت معاون وزیر نفت منصوب شد.

 وزارت؛ پایان سه دهه دولتمندی

در سال ١۳۸۷، محمود احمدی نژاد پس از برکناری مصطفی پورمحمدی، علی کردان را به سمت وزیر کشور برگزید و به گفته خود وی آیت الله خامنه ای هم با این انتصاب موافق بود. مجلس شورای اسلامی با ١۶۹ رای موافق به وزیر کشور پیشنهادی رای اعتماد داد، آن هم در حالیکه برخی از مخالفان محافظه کار دولت برای نخستین بار شائبه جعل مدرک رابه کردان نسبت داده بودند.

برخی از کسانی که این شائبه را مطرح کردند از جمله علی لاریجانی (رئیس) و بیژن نوباوه  (خبرنگار سابق صدا و سیما مستقر در نیویورک) از همکاران سابق علی کردان در سازمان صدا و سیما بودند؛هر چند برخی از این پیگیری ها به عنوان تسویه حساب سازمانی یاد کردند.

با افزایش شایعات مربوط به مدرک تحصیلی دکترای کردان که در سابقه کاری خود ادعا کرده بود در رشته حقوق اساسی از دانشگاه آکسفورد دریافت داشته است، علی لاریجانی دستور داد هیاتی به بررسی این موضوع بپردازند؛ همزمان به دنبال استعلام رسمی، دانشگاه آکسفورد نه تنها منکر صدور هر گونه مدرک تحصیلی برای فردی با چنین مشخصاتی شد بلکه اعلام کرد فردی به نام علی کردان هیچ گاه در هیچ مقطعی در دانشگاه آکسفورد به عنوان دانشجو سابقه نداشته است.

در همین حال علی اکبر ناطق نوری با تبریک رسمی به "دکتر کردان" تلاش هایی برای منصرف کردن نمایندگان از پیگیری جعلی بودن مدرک دکترای کردان را آغاز کرد که به فرجام نرسید.

دراین شرایط و در حالی که پس از استعلام دانشگاه آکسفورد، محمود احمدی نژاد مدارک تحصیلی را «ورق پاره» خوانده  و ملاک اصلی برای وزارت را سابقه اجرایی و درخشان علی کردان ذکر کرده بود، این بار مدارک فوق لیسانس و لیسانس علی کردان نیز مورد تردید واقع شد و برخی از رسانه ها نوشتند که علی کردان حتی دیپلم هم ندارد.

با استعلام هیات بررسی مجلس از دانشگاه آزاد که ریاست آن را عباسپور از معاونین سابق جاسبی و از اقوام نزدیک وی برعهده داشت، عبدالله جاسبی رئیس این دانشگاه شخصا اعلام کرد که وزیر کشور هیچ گاه مدارک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت نکرده و اگر با ادعای داشتن چنین مدارکی در دانشگاه آزاد یا سایر موسسات آموزش عالی به تدریس پرداخته، عملی غیر قانونی مرتکب شده است.

با مشخص شدن آنکه علی کردان تنها دارای دیپلم هنرستان بوده است، برخی از نمایندگان مجلس نه تنها خواستار استیضاح وی شدند بلکه خواستار مسترد شدن مابه التفاوت حقوق و مزایایی شدند که با احتساب مدرک دکترا در طول دوران خدمت در دولت به وی پرداخته شده بود، همزمان برخی دیگر نیز خواستار رسیدگی به وضعیت مدارک تحصیلی کلیه دولتمردان شاغل و فارغ شدند؛امری که محمود احمدی نژاد از آن به عنوان حربه ای برای ساکت کردن برخی از مخالفان خود استفاده کرد.

با این حال ماجرای استیضاح وزیر کشور با جنجال دیگری روبرو شد و آن پرداخت رشوه به نمایندگان خواهان استیضاح از سوی نماینده دولت در مجلس بود.  در آبان ماه ۸۷ هنگامی که مجلس علی کردان و رئیس جمهور را برای جلسه استیضاح به دلیل جعلی بودن مدارک وزیر کشور فراخوانده بود، نماینده شهرضا از دریافت چک پنج میلیون تومانی برای انصراف از طرح استیضاح از سوی نماینده دولت در مجلس خبر داد که به جنجال منجر شد و حتی کیهان را نیز به جرگه مخالفان علی کردان سوق داد و سبب اخراج عوض عباسی نماینده دولت در  مجلس از سوی لاریجانی شد.

عاقبت سیزدهم آبان ماه علی کردان در مجلس حضور یافت و پس از انتقادات صریح نمایندگان مخالف که با استهزاء و کنایه های صریح نیز همراه بود، با اکثریت آرا در غیاب رئیس جمهور حکم عدم رای اعتماد گرفت.

یکی از شدیدالحن ترین نطق ها علیه کردان از سوی کارمند سابق وی، نوباوه صورت گرفت که وی را رسما به دروغگویی، ریا، سوء استفاده و جعل مدرک متهم کرد، در همین حال برخی دیگر از نمایندگان نیز با کنایه از برخی شایعات مربوط به "فساد اخلاقی" وی سخن راندند.7

...

روز پس از رای عدم اعتماد، ستاد کل نیروهای مسلح بخشی از سخنان وزیر کشور مبنی بر انتصاب به سمت جانشینی فرماندهی کل قوا در نیروی انتظامی را رسما تکذیب کرد و کردان نیز در واکنش مدعی شد صدای فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را در این رابطه ضبط کرده است که در صورت لزوم منتشر خواهد کرد.

...

مرگ نابهنگام و تداوم شایعات

علی کردان، آخرین بار در نمایشگاه مطبوعات در عین سلامت کامل دیده و حضور وی در این نمایشگاه بار دیگر جنجال برانگیز شد.

پس از آن بود که پیش شایعاتی در باره بیماری مرموز و مرگ علی کردان در تهران پخش شد که به تویتر و شبکه های اجتماعی نیز راه یافت تا سرانجام منابع رسمی اعلام کردند که وزیر سابق کشور در بیمارستان مسیح دانشوری بستری و حال وی وخیم است.بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان مرکز درمانی شناخته می شود که مختص امراض خاص و خطرناک از جمله ایدز و سرطان است.

...

به هر روی خبرگزاری فارس عاقبت با انتشار این خبر دفتر حیات علی کردان را بست: "علی كردان كه به دليل نوعي بيماری خوني به نام "مولتی پل نيلوما " که نوعي بيماري بدخيم خونی است و پس از اينكه 19 روز در بخش ICU بيمارستان مسيح دانشوری تهران بستری شده بود، دقايقی پيش پس از تحمل يک دوره بيماری سخت، دار فانی را وداع گفت".

هیات دولت محمود احمدی نژاد نیز بلافاصله پس از اعلام مرگ وی با انتشار بیانیه ای وی را "چهره‌اي خدوم و ارزشمند كه عمر خود را مصروف تلاش و خدمت به انقلاب اسلامي در عرصه‌هاي گوناگون نمود و در تمام مسئوليت‌هاي خود از جمله دوران تصدي وزارت كشور در دولت نهم همواره منشا اثر و زمينه‌ساز خدمات بي‌منت و صادقانه به مردم بود" خواند. به این ترتیب پرونده حیات یکی از جنجال برانگیز ترین دولتمردان جمهوری اسلامی واقعا بسته شد.

...

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 جنایات علی کردان در استان مازندران و در آمل
 نوشته
 گزیده ای از نوشته امید حبیبی نیا در مورد کارنامه علی کردان  برگرفته از روزآنلاین-  ۱۰ آذر ۱۳۸۸ مردی که با مدرک جعلی رفت
 در تاريخ
 2009-12-01
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در