Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 حقيقت دوره سوم- شماره 79  شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ برابر با ۲۰ آوريل ۲۰۱۹       
این حادثه نیست، جنایت است

این حادثه نیست، جنایت است

اطلاعیه حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست) درباره انفجار معدن زغال­سنگ زمستان یورت آزادشهر

روز چهارشنبه 13 اردیبهشت  ساعت 12 ظهر انفجاری در عمق 1600 متری معدن زغال­سنگ زمستان یورت در آزادشهر گلستان رخ داد که تاکنون 22 نفر از کارگران جانشان را از دست داده، ده­ها نفر زخمی شده و تعداد  نامعلومی نیز زیر آوار محبوس شده­اند. علت حادثه مثل همیشه ساده است: نبود امکانات و وسایل ایمنی. مدت­ها بود که کارگران نسبت به استاندارد نبودن معدن به مسئولان هشدار می­دادند و هر بار معترضین نسبت به وضعیت ایمنی سرکوب و اخراج شدند. کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر برای حقوقی معادل 800 هزار تومان در ماه، گاه 16 ساعت در روز در عمق معدن کار می­کردند. پس از وقوع این حادثه خامنه­ای، حسن روحانی، علی ربیعی وزیر کار، وکیل و استاندار و غیره  همه صاحب عزا شده و سه روز در استان گلستان عزای عمومی اعلام شد و خامنه­ای برای «گرفتاران، فرج الهی را مسئلت» کرد. اما این نه اولین حادثه کاری است و نه آخرینش.

این گونه رویدادها نه «حادثه کاری» بلکه جنایت­اند. نظام سرمایه­داری در همه بخش­هایش چه خصوصی و چه دولتی جهت انباشت هر چه بیشتر سود از هر وسیله­ای برای کاهش هزینه­های کاری از جمله امنیت محیط کار و شرایط کار، استفاده می­کند. حفاظت از جان کارگران و ایمنی در کار برای صاحبان معدن و سرمایه هیچ جایگاهی ندارد. این منطق سیستم سرمایه­داری در سراسر جهان از بنگلادش و کامبوج و ترکیه تا شانگهای و امریکای لاتین و کره جنوبی است. در دنیایی با چنین حجم پیشرفت در علم و تکنولوژی و فن­آوری، کارگرانش در معدن با شرایط قرن 18 و 19 مشغول به کارند. یک هفته بود که کارگران غیرعادی بودن گاز درون معدن را حس کرده و به صاحبان معدن تذکر داده بودند. وجود دستگاه ساده­ای که میزان گاز درون معدن را تعیین می­کرد، می­توانست از این جنایت وحشتناک جلوگیری کند. بهره­برداری از معدن زمستان یورت متعلق به بخش خصوصی یعنی شرکت نگین طبس و وابسته به سپاه پاسداران و بسیج بود. یکی از کارگران این معدن پس از رویداد انفجار در مصاحبۀ منتشر شده­ای می­گوید: «آن­ها فقط به فکر سود و منفعت خودشان هستند و اگر جان کارگر ارزشی برایشان داشت، این انفجار اتفاق نمی­افتاد».

اجساد سوخته و باد کردۀ کارگران معدن یورت، تن­های رنجور و بی­رمق مجروحان، شیون و زاری خانواده­های قربانیان و چهره­های سیاه و غمگین معدنچیان همه بر ضرورت یک دنیای بنیاداً متفاوت نسبت به نظام سرمایه­داری و به انقلاب کمونیستی تأکید می­کنند. تنها چیزی که می­تواند باعث تسکین درد معدنچیان یورت و خانواده­هایشان باشد، سرنگونی نظام سرمایه­داری جمهوری اسلامی است. لحظه­ای نباید تردید داشت که این نظام کهنۀ طبقاتی و حافظان و حاکمانش حتی ثانیه­ای شایسته حاکمیت نیستند. در کوران بازی­های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری رژیم، دو جناح اعتدالی و اصولگرای حاکمیت سعی کردند از اجساد کشته­شدگان این معدن به نفع خود استفاده کنند. لابد جان­باختگان معدن یورت را هم باید به «آمار قابل دفاع دولت روحانی» افزود! تمام نمایندگان سیاسی این نظام سر و ته یک کرباس­اند و دشمن را نباید انتخاب بلکه باید سرنگون کرد. در راه سرنگونی این نظام ما افق کمونیسم نوین را به پیش می­گذاریم. پرچم جامعه و دولت نوین ما سوسیالیسم و پیشروی به طرف جامعه و جهان کمونیستی است. ما با گسترش آگاهی انقلابی و با اتکا به کارگران، زحمتکشان، جوانان، زنان، روشنفکران و توده­های مردم، جنبشی با هدف انقلاب اجتماعی را بنیان خواهیم گذاشت. در جریان مبارزه­ای حاد و سازش­ناپذیر باقدرت حاکم، یاد همه عزیزانی که قربانی این نظام وحشتناک و ضد انسانی شده­اند را گرامی خواهیم داشت.

سرنگون باد رژیم سرمایه­داری جمهوری اسلامی!

زنده باد انقلاب! زنده باد کمونیسم!

حزب کمونیست ایران ( مارکسیست لنینیست مائوئیست)

14 اردیبهشت 1396

4 مه 2017

 

      
بازگشت
htm  pdf
 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در