Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 سه-شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ برابر با ۱۹ مارس ۲۰۱۹
هدف از درج آرشیو اسناد تاریخی آشنا كردن خوانند گان سایت با مواضع این سازمان در دوره قبل از انقلاب و سال های ۵۷ تا ٦٠ می باشد.
اين آرشيو خواننده را با قوت و ضعف های خطی مشی اتحاديه کمونيست های ايران در مقاطع مختلف آشنا می کند و مصالح ارزشمندی را برای پژوهش گران تاريخ چپ فراهم می کند.
پس از شکست قیام ۵ بهمن ۱۳۶٠ در آمل، یورش امنیتیِ جمهوری اسلامی به اتحادیه کمونیست های ایران منجر به دستگیری و اعدام رهبران و اکثریت کادرهای آن شد و این سازمان تا آستانه ی نابودی کامل رفت. از آن پس فرآیند پر افت و خیزِ بازبینی/ بازسازی تشکیلاتی، سیاسی و ایدئولوژیک اتحادیه کمونیست های ایران توسط شماری اندک از بازماندگان آن آغاز شد. در مرکز این بازبینی/ بازسازی جمع بندی از تئوری و پراتیک اتحادیه کمونیست های ایران قرار داشت. خط سیاسی و ایدئولوژیک این سازمان در نتیجه ی گسست از جوانب نادرست و التقاطی خط سیاسی و ایدئولوژیک گذشته دستخوش دگرگونی شد. تغییر نام سازمان به اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) بیان گر آغاز دوران جدیدی در حیات آن بود. نشریه ی حقیقت دوره دوم بازتاب این دوران جدید است. انتشار دوره دوم حقیقت با ‹‹ویژه نامه سالگرد قیام ۵ بهمن ۱۳۶٠ آمل›› آغاز شد � به تاریخ ۵ بهمن ۱۳۶۳. این ویژه نامه در روستای هَه لَه دِن در کردستان عراق نوشته و صفحه آرائی و تکثیر شد. برگزاری مراسم سالگرد ۵ بهمن با حضور رفقای انقلابی از سازمان های دیگر و انقلابیون کردستان عراق و با افروختن آتش در دل آن کوه ها در واقع اعلام برخاستن این جریان از خاکستر خویش بود. ویژه نامه ‹‹به خاطره همه جانباختگان آرمان کمونیسم، به خاطره ده ها کمونیست سربداری که در روزهای ۵ تا 8 بهمن ماه ۱۳۶٠ در پیشاپیش انقلاب و در پای درفش سرخ پرولتاریای آگاه به خاک افتادند، ...›› تقدیم شد و با این نقل قول مارکس سخن آغاز کرد: انقلاب های بورژوائی از نوع قرن هجدهم به سرعت از یک کامیابی به کامیابی دیگر می رسند، جلوه های شکوهمند آن ها یکی از دیگری بیش تر است، افراد و اشیاء گوئی در زیر تابش نور الماس قرار دارند، حالت جذبه تجلی روح هر روز است ولی این حالت مستعجل است؛ زود به نقطه ی اوج خود می رسد و جامعه قبل از آن که بتواند با سر هشیار ره آوردهای دوران توفان و هجوم خود را درک کند، به خماری طولانی دچار می گردد ولی انقلاب های پرولتری یعنی انقلاب های قرن نوزدهم برعکس مدام از خود انتقاد می کنند، پی در پی حرکت خود را متوقف می سازند و به آنچه که انجام یافته به نطر می رسد باز می گردند تا بار دیگر آن را از سر بگیرند، خصلت نیم بند و جوانب ضعف و فقر تلاش های اولیه ی خود را بیرحمانه به باد استهزاء می گیرند، دشمن خود را گوئی فقط برای آن بر زمین می کوبند که از زمین نیروی تازه بگیرد و بار دیگر غول آسا علیه آن ها قد برافرازد، در برابر هیولای مبهم هدف های خویش آنقدر پس می نشیننند تا سرانجام وضعی پدید آید که هرگونه راه بازگشت آن ها را قطع کند و خود زندگی با بانگ صولتمند اعلام دارد: Hic Rhodus, His Salta!
گل اینجاست، همین جا برقص! مارکس، هجدهم برومر لوئی بناپارت
حقیقت دوره دوم، ارگان اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) در ۳۶ شماره و چند ضمیمه تا بهمن ۱۳۷۹ منتشر شد. پس از تاسیس حزب کمونیست ایران (م ل م) در مه ۱۳۸٠ نشریه حقیقت دوره سوم آغاز به کار کرد و اولین شماره اش به تاریخ اول خرداد ۱۳۸٠ با گزارش های کنگره ی موسس حزب منتشر شد.  
 اتحاديه کمونيست های ايران_سربداران _ جزوات 
  زنان و انقلاب. سلسله گفتارهای رادیویی «صدای سربداران»   1- زنان در چین مائوئیستی نیمی از آسمان را بر دوش داشتند. 2- درباره رهایی زن و پیشروی به سوی کمونیسم
  ذخیره سازی نیروهای انقلابی برای نمایش قدرتی که در پیش است. مقاله ای از حزب کمونیست انقلابی آمریکا   ویتنام: سقط انقلاب
  فروزانتر باد آتش خشم توده های شورشگر!   میراث کمینترن: تئوری بحران عمومی. ریموند لوتا
  ترفندهای «راه کارگر» در برخورد به جنگ حزب دموکرات و کومله. اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) – کمیته کردستان   در دهمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی، تنها پاسخ این جنایت، سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی است.
  تحولات در آلمان شرقی. به نقل از نشریه «کارگر انقلابی» ارگان حزب کمونیست انقلابی آمریکا 12 نوامبر 1989   تعرض ضد کمونیستی را در هم شکنید! پرچم مارکس، لنین و مائو را به اهتزاز در آورید!
  متن کامل سخنرانی هوادارن اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) در سمینار «اوضاع سیاسی ایران و دورنمای آن». یکشنبه 16 نوامبر 1997   سینمای «آشتی ملی» سینمای مردسالار. نگاهی به فیلم «بانوی اردیبهشت»
  در کنار شورش لس آنجلس بایستید!   آیا هیچگاه نیرویی کوچک می تواند وظیفه ای بزرگ را بر دوش بگیرد؟ به یاد ششمین سالگشت قیام سریداران
  سمینار استیصال؛ کابوس جنگ انقلابی   درباره رویدادهای کردستان عراق
  پیشبرد جنبش انقلابی جهانی: مسائل جهت گیری استراتژیک. «گسست از ایده های کهن». بهمن 1363   پیام به مناسبت روز پیشمرگه
  پیام به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس کنفدراسیون محصلین و دانشجویان ایرانی   به مناسبت اول ماه مه (11 اردیبهشت) روز همبستگی جهانی کارگران
  پاسخ به چند پرسش درباره مبارزه موفقی که علیه برگزاری «کنفرانس برلین» انجام گرفت. خرداد 1379   هر چه برافراشته تر باد پرچم سرخ مائوتسه دون!
  راه کارگر. زیر پرچم دروغین دموکراسی به دنبال تکیه گاهی در کردستان.   اوجگیری راسیسم. چه کسی دیوانگان را از زنجیر رها ساخت
  برق موشک های SS20 شوروی از لابلای ستون های نشریه «کار»   مصاحبه نشریه «حقیقت» با سخنگوی حزب کمونیست افغانستان. اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران). فروردین 1377
  امواج مقاومت عادلانه و ضرورت انقلابی آگاهانه   مبارزه طبقاتی در چین. مقاله ای از حزب کمونیست انقلابی.
  گزارشی از کارزار مبارزاتی علیه سفر خاتمی به آلمان   در افشاء و طرد رویزیونیست های راه کارگر
  ما و قطعنامه «6 جریان و شخصیت سیاسی»   کردستان: ترسیم افق پیروزی در کانون تلاقی تضادها
  کنفرانس تدارکاتی سفر خاتمی به آلمان به هم خورد!   خط لوله حرص و آز. امپریالیسم آمریکا و «مسابقه بزرگ» بر سر نفت خزر
  خط کمینترن در مورد: جنگ داخلی اسپانیا (بخش خط نظامی)   درود بر مبارزات رزمنده توده های به پا خاسته در کرمانشاه، جوانرود، پاوه، روانسر
  کارنامه سیاست های توطئه گرانه و تجاوزکارانه امپریالیسم آمریکا و سوسیال امپریالیسم شوروی   1- زنان ماشین جوجه کشی نیستند! 2- زندگی چیست؟ 3- زندگی نمی تواند و نبایستی، همیشه حفظ شود! (کارگر انقلابی 583 و 584)
  جنبش رو به گسترش کارگری به حمایت توده ای و دورنمای روشن نیاز دارد!   درباره جنبش دانشجویی و رویدادهای جاری (تیر 1378- ژوئیه 1999)
  درباره جنبش دانشجویی و رویدادهای جاری   از کوهستان آند گرفته تا هیمالایا، تنها ره رهایی جنگ خلق است. 1996
  برنامه هنر و انقلاب. 19 تیر 1368. به نقل از صدای سربداران   اطلاعیه. اقدام «حزب سوسیالیست کردستان» را به شدت محکوم کنید!
  حسابشان را می رسیم!   «حسک» محکوم می شود!
  درباره مسئله همجنس گرایی و رهایی زنان   برای نجات جان و رهایی صدر گونزالو نبرد کنید!
  1- در حاشیه فیلم «گبه» ساخته مخلباف. 2- دگردیسی مخملباف   مصوبه 1945 نشست گسترده همگانی ششمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین
  بازار بین المللی و فوتبال ایران   چه کسی برنده خواهد شد؟ ویژه جام جهانی فوتبال 98 فرانسه
  بخش هایی از کتاب «فن شن» (به معنای تحول). نوشته ویلیام هینتون   فتح جهان. بخش اول. باب آواکیان.
  فراخوان. پرولترها، زنان و جوانان آلمانی و مهاجر! غیرقانونی ها! انقلابی ها! دیدار در برلین!   اطلاعیه. حمله به دفتر هواپیمایی جمهوری اسلامی در لندن در روز سرکار آمدن خاتمی جلاد.
  اطلاعیه. 12 مارس 1991   انتخاب یک خادم امتحان پس داده
  درباره انتخابات مجلس شورای جنایت و غارت اسلامی   منتخبی از اعلامیه های اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) 1366- 1370
  اکونومیسم مسلح. نقدی بر سیاست نظامی کومله   علیه اخراج هزاران پناهنده ایرانی از هلند مبارزه کنیم!
  دوران تغییرات بزرگ، خوراک فکر. باب آواکیان. (صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست انقلابی آمریکا)   درود بر مردم آگاه و مبارز سنندج!
  درود بر کارگران مبارز صنعت نفت!   دبره، گوارا و رویزیونیسم مسلح. لنی ولف
  خط نظامی سازمان آزادی بخش فلسطین و درس های بیروت   درس هایی برای آغاز جنگ خلق. به یاد دهمین سالگرد قیام سربداران
  دادگاه پول پوت   دارهای قالی را به دار مجازات فئودال – کمپرادورهای اسلامی بدل می کنیم!
  چه بر سر ما می آورند؛ چه باید بر سر آنها بیاوریم!   بولتن خبری در مورد سفر خاتمی به فرانسه
  بیگانه با انقلاب. نقدی بر نظرات حزب کمونیست کارگری ایران. درباره مسئله ملی.   بیانیه جنبش انقلابی انترناسیونالیستی (مصوبه دومین کنفرانس بین المللی)
  برخی تفاوت های کمونیسم انقلابی با «کمونیسم کارگری»   بردگی در بازار آزاد تجارت جهانی زن تحت سرمایه داری و بردگی و مقاومت: تجارت خدمتکاران خانگی. دو مقاله از «کارگر انقلابی»
  برای چه مبارزه می کنیم، چگونه مبارزه می کنیم. درباره مسئله زن ...   بر کردستان چه گذشت؟
  با سلاح نقد   اینشتین: فیزیک و متافیزیک. مقاله ای از RW ارگان حزب کمونیست انقلابی آمریکا
  علیه رفرمیسم، شوونیسم و اپورتونیسم «حزب کمونیست ایران»   در صفوف متحد و رزمنده علیه سفر رسمی خاتمی به اروپا مبارزه کنید!
  زنده باد اول ماه مه سرخ! درود بر طبقه کارگر قهرمان!   زنده باد اول ماه مه سرخ. اردیبشهت 1371
  بیانیه اتحادیه کمونیست های ایران (سربداران) به مناسبت اول ماه مه   زنده باد انقلاب! اول ماه مه 1369
  گرامی باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در