Communist Party of Iran
Marxist.Leninist.Maoist
حزب کمونیست ایران
مارکسيست.لنينيست.مائوئيست
جستجوی بیشتر
 
 ک��رگری   سه-شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با ۲۱ می ۲۰۱۹                    
 
اطلاعيه شماره ١١، اول مه ١٣٨٤

اول ماه مه امسال: شکست برای رژیم و یک پیروزی برای طبقه کارگر و مردم

 

مجموعه ای از گزارشات برگزاری مراسم اول ماه مه

در اول ماه مه امسال جمهوری اسلامی با یک شکست سیاسی بزرگ روبرو شد

در اول ماه مه امسال پس از 25 سال شعار "کارگران جهان متحد شوید" در خیابان ها برافراشته شد

در اول ماه مه امسال سرود انترناسیونال طنین انداخت

در اول ماه مه امسال در  اتحاد کارگر و دانشجو مستحکم تر شد

در اول ماه مه امسال افق زیر و رو کردن نظم کهن و ساختن جامعه ای نوین روشن تر به میدان آمد  ..........هنوز کارهای زیادی مانده که انجامشان به اضطرار  طلب می شود

 

تحریم انتخابات؛ آغاز اعتصابات

خانه کارگر ورزشگاه آزادی و بیرون شهر را برای برگزاری مراسم اول مه خود برگزیده بود. این مرتجعین در صحن ورزشگاه یک شعار عظیم نصب کرده بودند که "هاشمی، هاشمی حمایتت می کنیم". اما بهمان نسبت که شعار بزرگ بود حمایت کنندگان انگشت شمار. این روز را خانه کارگر می خواست به روز بیعت با رهبر و رفسنجانی تبدیل کنند اما کارگران هردویشان را هو کردند! در چند سال گذشته هیچ واقعه ای تا این حد انفراد و بی پایگی  رژیم به نمایش نگذاشته بود.

قبل از اجتماع در ورزشگاه آزادی یک تظاهرات چند صد نفره به سمت ورزشگاه راه افتاد.  نیروهای انتظامی سعی می کردند فریبکارانه خود را حافظ کارگران و میهماندار جا بزنند و روز کارگر را تبریک می گفتند و بسته هایی از آب نبات و شکلات را که بر روی آن آرم نیروی انتظامی بود بین مردم تقسیم می کردند. پلاکاردهای بزرگ حمایت از رفسنجانی و کاندیداتوری آن خیلی ها را عصبی کرده بود. اما کارگران و دانشجویان آگاه این بساط را بهم زدند و مراسم تبدیل به یک افتضاح بزرگ برای رژیم و خانه کارگر شد. شعارهائی که در بیرون می دادند ناقوس مرگ خانه کارگر و اول ماه مه دولتی و بساط انتخابات بود: تحریم انتخابات؛ کارگر ، دانشجو ، معلم اتحاد اتحاد؛ آزادی تشکل حق ماست؛ اعتصاب اعتصاب حق ماست. هنگامی که مراسم شروع شد سخنران دولتی شعارهای دل خواه کارگران را با شعارهای حمایت از رژیم مخلوط می کرد و از کارگران می خواست که دست بزنند. کارگران هم هر بار شعاری باب دلشان بود دست می زدند و وقتی به شعارهای مربوط به حمایت از رهبر و رفسنجانی می رسید هو می کردند. عده ای از کارگران شعارهائی مانند رفراندوم رفراندوم راه نجات مردم را می دادند. همچنین گفته می شود یک نفر عکس مریم رجوی را بالا برد که نیروهای امنیتی تلاش به دستگیری اش کردند اما کارگران مانع از دستگیری وی شدند. همه اینها نشان دهنده جو جامعه و فعال شدن گرایشات گوناگون طبقاتی است تا مهر خود را بر سمت و سوی آینده جامعه بکوبند. گفته می شود که قرار بود رفسنجانی در این مراسم برای کارگران سخنرانی کند و کاندیداتوری اش را اعلام کند اما وقتی دید هوا پس است دمش را روی کولش گذاشت و برنامه اش را لغو کرد. این وضع نشان داد که رژیم حتا در میان عده ای از کارگران که هر ساله در مراسمش باعث حفظ آبروی آن می شدند از آن رویگردان شده اند و کارگرانی که بخاطر ترس و مرعوب شدن گردن به اوامر خانه کارگری ها می گذاشتند دیگر حاضر نیستند ادامه دهند. اول ماه مه امسال یک شکست سیاسی بزرگ برای رژیم بود. مراسمی که خودش برگزار کرده بود تبدیل به عزای  رژیم شد. این روند بسرعت برق گسترش خواهد یافت. در این شک نباید کرد.

مراسمی که با سرود انترناسیونال شروع شد

 آغازی پر شکوه و نوید دهنده آینده ای که با دست خود خواهیم ساخت. مراسم در روز اول ماه مه برابر با یکشنبه 11 اردیبهشت به دعوت  " کمیته پیگیری ایجاد تشکل های آزاد کارگری " در سینما فردوسی برگزار شد. شرکت و همیاری دانشجویان در این برنامه اتحاد کارگر و دانشجو را به نمایش می گذاشت. یک دقیقه سکوت بیاد جانباختگان راه آزادی و برابری علامت عهد و پیمان ادامه راه بود.

پلاکاردهائی در سالن « حق اعتصاب» و دیگر مطالبات کارگران را اعلام می کردند. فعالین کارگری وضعیت بی حقوقی طبقه کارگر را تشریح کردند و به افشای قراردادهای موقت و رویکرد رژیم در قبال کارگران پرداختند و روی ضرورت تشکل کارگران و مبارزه متحدانه علیه این وضع را تاکید کردند. قطعنامه کمیته پیگیری در مورد اول مه خوانده شد و برنامه با سرود انترناسیونال تمام شد.

کردستان

مراسم اول ماه مه در بسیاری از شهرهای کردستان مانند سنندج، سقز، کامیاران، پاوه و سردشت و کرمانشاه برگزار شد. شعار کارگران جهان متحد شوید بر پارچه سرخی در راهپیمائی اول ماه مه سنندج حمل می شد. قبلا درخواست کمیته برگزاری  اول مه سنندج برای صدور مجوز از سوی اطلاعات رد شده بود. با وجود این کمیته از مردم سنندج دعوت کرد که برای مراسم اول ماه مه گردهم آیند و در نقاط مختلف شهر شعار تبریک اول ماه مه و برنامه اول ماه مه نصب شده بود. صبح روز یکشنبه 11 اردیبهشت توده های کارگر و غیر کارگر در خیابان جام جم تجمع کردند. نیروهای انتظامی تلاش کردند تا مراسم را بهم زنند اما موفق نشدند. جمعیت شروع به راهپیمائی به طرف سالن فجر که قرار بود مراسم دولتی در آن برگزار شود کردند. نیروهای انتظامی که فکر می کردند جمعیت را برای شرکت در آن مراسم قانع کرده اند بدون دخالت اجازه دادند که راهپیمائی ادامه یابد. اما کارگران  در سه راه ادب توقف کرده و به سخنرانی چند تن از کارگران گوش دادند. نیروهای انتظامى بار دیگر دخالت کرده و از کارگران خواستند که پراکنده شوند. اما  کارگران به این حرکت اعتراض کرده و به سخنرانی های خود در مورد وضعیت کارگران و علیه اخراج ها ادامه دادند. یک زن کارگر نیز سررشته صحبت را بدست گرفت و از رنج های کارگران سخن گفت و سیاستهای دولت را افشا کرد و مورد تشویق و حمایت کارگران دیگر قرار گرفت.

طبق گزارش انجمن چراغ ویسی یک هفته قبل از اول مه شهر سقز حالت عادی خود را از دست داد. فعالین کارگری به جنب و جوش افتادند. مامورین علنی و مخفی نیز با نگرانی اوضاع را می پائیدند. دو روز به اول ماه مه پرچم های سرخ و شعارهای اول ماه مه در چهار راههای مهم برافراشته می شود. مامورین اطلاعات به خانه محمود صالحی (یکی از بنیانگذاران کمیته هماهنگی ایجاد تشکل کارگری) رفته و در مورد برنامه کارگران در اول ماه مه پرس و جو می کنند و در آخر اعلام می کنند که "ما می خواهیم همکاری کنیم." یعنی می خواهیم در مقابل کارگران عقب نشینی کنیم. روز دهم اردیبهشت فرماندار سقز محمود صالحی را دعوت می کند و در جلسه ای که نماینده شوراهای اسلامی کار هم حضور دارد از او محترمانه می خواهند که در مراسم دولتی سالن کاوه شرکت و سخنرانی کند و قول می دهند مقامات دولت فقط تبریک بگویند و بقیه برنامه را بدست کارگران بدهند. محمود صالحی بلافاصله فعالین کارگری شهر را در جریان می گذارد و اکثریت تصمیم می گیرند بشرطی که ایراد سخنرانی آزاد و در محیطی که امنیت آن تضمین شده است سخنرانی کند و درغیر اینصورت مراسم مستقل خود را برگزار کنند. در این مراسم حدود 2000 نفر شرکت داشتند که اکثریتشان کارگران رادیکال و خانواده هایشان بودند. و حدود نیمی از شرکت کنندگان زن بودند. اولین سخنران رئیس خانه کارگر است که با مسخره مردم روبرو می شود. وقتی محمود صالحی روی صحنه می رود مردم با تشویق طولانی از او استقبال می کنند. وی در سخنان خود دستگیری چند تن از کارگران بوکان را (که روزهای قبل هنگام پخش اعلامیه اول ماه مه دستگیر شده بودند) محکوم می کند و او ضمن برشمردن مضرات خانه کارگر و شوراهای اسلامی از کارگران می خواهد که تشکلهای مستقل از دولت را سازمان دهند.

عباس آقا کارگر ایران ناسیونال

 به مناسبت اول ماه مه عده ای از کارگران در پیکان شهر نمایشنامه عباس آقا کارگر ایران ناسیونال نوشته سعید سلطانپور را بروی صحنه آوردند. سعید این نمایشنامه را در اول ماه مه سال 1358 دردانشگاه  تهران برای کارگران و دانشجویان و توده های مردم اجرا کرد. سعید در خرداد 1360 دستگیر و بلافاصله تیرباران شد.

مراسم آبشار خور

 روز جمعه 9 اردیبهشت مراسمی در آبشار خور واقع در جاده چالوس برگزار شد که حدود هزار نفر در آن شرکت داشتند. عده ای از کارگران کارخانه های تهران و کرج در این مراسم حضور داشتند. در این مراسم یک سخنرانی در مورد تاریخچه اول مه قرائت شد و سپس یک سخنران دیگر در مورد ضرورت تشکل کارگران سخنرانی کرد.

 

برگزاری مراسم اول ماه مه در دانشگاه تهران

 

 روز شنبه مراسم گرامی داشت اول ماه مه به دعوت کمیته پیگیری ایجاد تشکلات آزاد کارگری در تالار شیخ انصاری دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم یکی از نمایندگان این کمیته و یکی از فعالین دانشجوئی سخنرانی کردند.سخنرانان خواستار لغو قرارداد های موقت شدند و در مورد ضرورت تشکل و حق اعتصاب سخن گفتند.

اول ماه مه در کرمانشاه

 به دعوت کمیته پیگیری ایجاد تشکلات آزاد کارگری هزاران تن برای گرامی داشت روز جهانی کارگر در مقابل شهرداری تجمع کردند اما نیروهای انتظامی مانع از برگزاری آن شدند. اما قطعنامه اول مه کمیته پیگیرى وسیعا پخش شد. روز بعد اعلامیه های زیادی در خیابانهای کرمانشاه پخش شد و در حالیکه نیروهای انتظامی همه جا بودند اما نتوانستند از پخش اعلامیه ها جلوگیری کنند.

مفتضح شدن خانه کارگر در تبریز

 چند روز قبل از اول ماه مه مراسمی از سوی خانه کارگر برگزار شد. خانه کارگر که سعی می کند رهبری اعتراضات کارگری را در دست گرفته و آن را بهر جا که می خواهد ببرد اطلاعیه ای برای برگزاری این مراسم داده و در آن به دستمزدها و نداشتن حق اعتصاب و قراردادهای موقت کار اعتراض کرده بود. اما کارگرانی که در این مراسم شرکت کرده بودند به خود خانه کارگر معترض بودند در نتیجه قطعنامه خانه کارگر به تصویب نرسید.

 

کارگران ایران خودرو

 به مناسبت اول ماه مه در مقابل وزارت کار دست به تجمع زدند.

 طبق گزارش پیک ایران مدیران شرکت ایران خودرو قصد داشتند مانند سالهای گذشته روز جهانی کارگر را روز کار اعلام کرده و کارگران را با تهدید به اخراج و لغو قرارداد وادار به کار کنند. اما کارگران به این تصمیم اعتراض کرده و اعلام کردند سر کار نخواهند رفت. به دنبال اعتراض کارگران ایران خودرو مدیران این شرکت طی اطلاعیه ای روز جهانی کارگر را تعطیل اعلام کرد.

اطلاعیه جمعی از کارگران ایران خودرو :

 دوستان كارگر

اول ماه مه روز جهانی كارگر روز همبستگی كارگران است.امسال در حالی این روز را گرامی می داریم كه جهان سرمایه داری همچنان با چهره عریان خود به استثمار وحشیانه ما كارگران ادامه می دهد وروز به روز به ثروت خود از دسترنج ما كارگران اضافه می كند وشركت ما با كسب سود های ملیاردی به نا امنی شغلی و گسترش شركتهای پیمانكاری وكاهش هزینه ها افتخار می كند .امسال در حالی روز كارگر را گرامی می داریم بسیاری از همكارانمان دیگر در میان ما نیستند بسیاری باز نشسته شده و جای خود را به ما جوانان داده اند. عده ای نیز به علت شرایط نا درست كار جان خود را از دست داده اندوبعضی حادثه شده و در كنج خانه نشسته اند.

امسال در حالی روز كار گر را گرامی می داریم كه بسیاری از همكارانمان اخراج شده و كار خود را از دست داده اند.....

امسال در حالی روز كارگر راگرامی می داریم كه توقف خط تولید پیكان لرزه بر جان هزاران كار گرانداخته كه ادامه كار آنها بسته به تولید پیكان است. ما كارگران ایران خودروتوقف خط تولید پیكان را محكوم كرده و توقف آن را خیانت آشكار به تولید داخلی دانسته و خواهان ادامه تولید آن می باشیم.

روز كارگر: روز كارگر تعطیل است در این روز تولید باید متوقف شود وادار كردن كارگران در سركار با زور تهدید و اخراج یك عمل غیر قانونی است. باید متوقف شود

آزادی: آزادی بیان آزادی تشكل حق انسانی ما ست شركت ایرانخودرو از تشكیل هر گونه تشكل جلوگیری می كند. ما خواهان تشكیل تشكلهای خود هستیم و هر گونه محدودید دراین زمینه باید بر داشته شود..

لغو قرار دادهای موقت: قراردادهای موقت یك شیوه استثمار گرانه و ضد انسانی است شركت ما از سال 1376 تا كنون با این شیوه زندگی ما كار گران را به مخاطره انداخته است ما خواهان لغو قراردادهای موقت هستیم

شركتهای پیمانكاری: شركت ایران خودرو برای غارت ما كارگران و فرار از دادن حقوق ما با انتخاب شركتهای پیمانكاری كه عمده آنها از افراد خودی می باشند امنیت شغلی را از ما كارگران سلب كرده است و وزارت كار در این راه حامی شیوه پیمانكاری است ما خواهان انحلال شركتهای پیمانكاری می باشیم..

دستمزد: دستمزد باید متناسب با تورم در جامعه تعیین شود.دستمزد تعیین شده حتی كفاف زندگی یك ساعت ما نیست. شورای عالی كار یك نهاد ضد كارگری است ما خواهان تغییر تركیب شورای عالی كار هستیم..

طبقه بندی مشاغل: حدود ده سال از اجرای طبقه بندی مشاغل در شركت ما می گذرد و خود به خود ارزش قانونی ندارد ما خواهان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل با حضور نمایندگان واقعی خود هستیم و هر گونه دستكاری در این مورد بدون حضور نمایندگان كارگران غیر قانونی است.

حمایت از تشكل های كارگری: در شرایط كنونی فعالیت در راه كسب حقوق كارگران قابل ستایش است. بدون تشكل كارگران هرگز به حق خود نخواهند رسید ما از ایجاد هر گونه تشكلهای كارگری كه حامی منافع كارگران باشد. بخصوص از كمیته پیگیری تشكلهای كارگری اعلام حمایت می كنیم..

اتحاد و همبستگی: كارگران در راه مبارزه بدون پشتیبانی دیگر كارگران تنها خواهند بود ما از مبارزه تمام كارگران كه برای حقوق خود تلاش می كنند حمایت و اعلام همبستگی می كنیم.ما اخراج كارگران ایران خودرو دیزل را محكوم كرده و خواهان بازگشت آنان به سركار می باشیم. زنده باد اول ماه مه – زنده باد همبستگی کارگران --------------- جمعی از کارگران ایران خودرو

 

 

 

حزب کمونیست ایران (مارکسیست لنینیست مائوئیست)

 

14 اردیبهشت

 

www.sarbedaran.org

 

 

 

      
 
 شما در حال خواندن مقاله
 اول ماه مه امسال: شکست برای رژیم و یک پیروزی برای طبقه کارگر و مردم
 نوشته
 14 اردیبهشت
 در تاريخ
 2005-05-01
 منتشر شده در
 
.هستيد
 
پاسخى تاريخى- جهاىى به عصری با اهميت تاريخى- جهاىى
اﯾﻦ ﺳﻨﺪ، ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﺑﺮﻧﺎﻣه ی ﺣﺰب ﮐﻤﻮﻧﯿﺴﺖ اﯾﺮان- ﻣﺎرﮐﺴﯿﺴﺖ ﻟﻨﯿﻨﯿﺴﺖ ﻣﺎﺋﻮﺋﯿﺴﺖ ﻣﯽ ﺷﻮد .اﻧﺘﻈﺎر و آرزوی ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎ « ﭘﯿﺶ ﻧﻮﯾﺲ » ﺳﻨﺪ، در ﻣﯿﺎن طﯿﻒ ِ وﺳﯿﻌﯽ از ﻣﺒﺎرزﯾﻦ ِ از ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ و دوﺳﺘﺪاران اﯾﻦ ﺣﺰب ﺗﺎ رﻓﻘﺎی ﺟﻨﺒﺶ ﭼﭗ و ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ، ﺣﺮﮐﺖ ھﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ، ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﻮد . ﺑﮫ وﯾﮋه، ﻓﻌﺎﻟﯿﻦ ﺣﺰب ﻣﻮظﻒ اﻧﺪ ﺗﺎ آن را ﺑﮫ ﻣﯿﺎن ﺟﻮاﻧﺎن ﻣﺒﺎرزی ﮐﮫ ﺑﺎ ﺧﯿﺰش دی ﻣﺎه وارد ﺻﺤﻨﮫ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﺟﺎﻣﻌﮫ ﺷﺪه اﻧﺪ، ﺑﺒﺮﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ اﻓﮑﺎر و واﮐﻨﺶ ها و اﺣﺴﺎﺳﺎت آن ھﺎ ﮐﮫ ﺳﻨﺪ را ﺧﻮاﻧﺪه و ﺑﺤﺚ و ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐنند آﺷﻨﺎ ﺷﻮﯾﻢ، ﺑﯿﺎﻣﻮزﯾﻢ و ﻣﺼﺎﻟﺢ ﺑﯿشتری ﺑﺮای ﻏﻨﯽ تر و ﺻﺤﯿﺢ ﺗﺮ ﮐﺮدن ﺳﻨﺪ ﺑﮫ دﺳﺖ آورﯾﻢ

استراتژی راه انقلاب در ایران
سند زیر یکی از اسناد جلسه پلنوم دهم کمیته مرکزی )در اختیار 2017 ( مه 1396 است که در اردیبهشت اعضا و هواداران حزب قرار گرفت تا در حوزه هایی حزبی گوناگون مورد بحث قرار بگیرد . کمیتۀ مرکزی حزب با آن را مورد بازبینی قرار ، توجه به نظرات دریافت شده داد و اینک برای اطلاع عموم اقدام به انتشار آن می کند . 2018 /1397 پاییز

گسست ضروری و آزادی ما در حفظ جهتگیری استراتژیک - گزارش پلنوم 9
1394 سند داخلی از کمیته مرکزی حزب کمونیست ایران (م ل م) مصوب آذر

 
تماس با ما 
فيس بوک 
تويتر      
حزب کمونيست ايران (م.ل.م)
را دنبال کنيد در